Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Milletvekili Adaylarını Tanıttı

CHP Milletvekili aday tanıtım toplantısı Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde yapıldı. Burada söz alan CHP'nin milletvekili adayları 3 vekilliğin tamamını alma hedefinin altını çizerken seçilmeleri durumunda Yalova için yapacakları çalışmaları anlattılar.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2023 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
CHP Milletvekili Adaylarını Tanıttı

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine az bir süre kala partiler de adaylarını tanıtmayı sürdürüyorlar. Bu çerçevede CHP'de milletvekili adaylarını Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir toplantı ile tanıttı. Partililerin yanısıra Millet İttifakını oluşturan partilerin il başkanları ve partililerinin de katıldığı programın açılış konuşmasını CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç gerçekleştirdi. 14 Mayıs 20223 tarihinin Cumhuriyet tarihinin en önemli günü olduğunu ifade eden Tunç, "Genel Başkanımız ve 13 Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde Millet İttifakı'nın değerli bileşenleri ile birlikte Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında daha adaletli ve daha yaşanabilir bir ülke oluşturabilmek için yola çıktık. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan CHP Türkiye'nin aydınlık geleceği için yol göstericidir. Kuruluşundan itibaren Cumhuriyetimizin temel değerleri doğrultusunsa Demokrasi, Laiklik, insan hakları ve özgürlükler için mücadelenin ülkemizdeki en önemli temsilcisidir. Bugün Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durum hepimizi endişelendiriyor. 14 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi için önemli bir gündür. Ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren, halkımızı yoksulluğa ve çaresizliğe mahkum eden bu iktidardan kurtulmak için önümüzde sadece 28 gün kaldı" dedi.

İl Başkanları tek tek konuştu
CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç'un ardından sahneye çağırılan Millet İttifakını oluşturan partilerin başkanları da birer konuşma yaptı. İlk Konuşmayı DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan gerçekleştirdi. Demirhan'ın ardından DP İl Başkanı Zehra Görener, Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir ve SP İl Başkanı Celal Korkmaz da birer konuşma gerçekleştirdi.

"15 Mayıs'ta 2. bayramı yapacağız"
İl Başkanlarının ardından CHP Yalova Milletvekili adayları kürsüye davet edildi. Bu anlamda ilk konuşmayı CHP Yalova 3. Sıra Milletvekili afayı Yasemin Fazlaca yaptı. 14 Mayıs 2023 tarihinden gerçekleşecek olan seçimin ertesi günü Türkiye'nin bambaşka bir sabaha uyanacağını ifade eden Fazlaca, "Bu tarihi sorumluluk hiç bir şekilde kişisel hırslara, egolara ve ben merkezli siyasete kurban edilmeden hep birlikte birleşe, birleşe kazanacağımız bir zafer olacak. 15 Mayıs hep birlikte yaşayacağımız 2. bayramımız olacaktır. Yalova Benim Kentimdir Diyan Atatürk'e yakışır bir zafere Allah bizi ulaştırsın" diye konuştu.

"Yalova'da yaşayan milletvekili olacağım"
Milletvekili aday tanıtım toplantısında kürsüye gelen 2. isim CHP Yalova 2. sıra Milletvekili adayı Mehmet Gürel oldu. Gürel konuşmasında AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyük gümüşe de gönderme yaptı. Milletvekili seçildiğinde Ankara'da değil Yalova'da ilkamet etmeye devam edeceğini dile getiren Gürel, "Bugün burada sadece bir aday tanıtım toplantısı yapmıyoruz. Çünkü bizim sorumluluklarımız çok büyük. Söz konusu olan vatan. Söz konusu olan bizlerin çocukları ve torunlarının geleceği. Bugün ki toplantı Millet İttifakının bileşenlerinin Cumhuriyet için, demokrasi, adalet, insan hakları, eşitlik, özgürlük ve dayanışma için Yalova'dan tüm Türkiye'ye haykırdığı gündür. Bugün Yalova'nın Cumhuriyetçileri, Demokratları, ilericilerin, demokrasi savunucularının Yalova'dan Ankara'ya ve Türkiye'ye seslendiği gündür. Bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın indirileceği ve yerine 13 Cumhurbaşkanı olarak sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçmesine söz verdiğimiz gündür. Bende sizlere söz veriyorum. Seçildiğimde Yalova'da yaşayan Yalova'nın milletvekili olacağım. Buradan seçilip başka illerde yaşamayacağım. Ben tüm Yalova halkının milletvekili olacağım. O sorumluluğu taşıyacak ve o verilen oyların hakkını mutlaka vereceğim. Çağdaşlığa ve Liyakate dayalı bir milletvekilliği perdormansını ortaya koyacağımdan hiç şüpheniz olmasın" şeklinde konuştu. 

"Yalova'ya yatırımlar getireceğiz"
CHP 1. sıra Yalova Milletvekili adayı Tahsin Becan da kürsüye alkışlar eşliğinde çıktı. Burada vatandaşları selamlayan Becan konuşmasına ilde yapımı devam eden OSB'lerden bahsederek başladı. Yalova'ya yatırımlar getirme sözü de veren Becan, "Amacımız Ankara’da seçilen vekillerle birlikte mücadelemizi verip, Yalova’ya yatırım getirmek olacak. Öncelikle devam eden OSB’lerin ivedilikle bitirilmesini hızlandıracağız. Yine Yalova’nın turizminin canlandırılması anlamında da adımlar atacağız. Sağlık Turizmi konusunda Termal ilçemizin gelişmesini sağlamak adına çalışacağız. Osmangazi Köprüsü çok önemli bir yatırım. Ancak ben onu Yalova yatırımı olarak görmüyorum. Zira o Türkiye’nin yatırımı. Yalova İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarından sonraki 3. yakasıdır. Bizim bugüne kadar bu avantajı doğru kullandığımızı düşünmüyorum. Şu anda beklenen İstanbul depremine dayalı olarak Yalova’ya bir akın var. İşini getiremeyen evini getirip, köprü ya da deniz yolu ile İstanbul’a gidip geliyor. Böyle bir taleple karşı karşıya Yalova” dedi.

"Önlemi deprem olmadan almak lazım"
Yalova'nın depremselliğinden de bahseden Becan, “Yüzde 60’ı ormanlarla kaplı bir ilde yüzde 40’lık kesimde biz sanayi, konut hepsini bu alana sıkıştırmaya çalışıyoruz. Konut konusunda da çelik konstrüksiyon ya da 3-4 katı geçmeyecek deprem izolatörlü depreme dayanıklı konutlar yapmak zorundayız ki Yalova depremden korkanlar için bir cazibe merkezi olsun. Yalova yapı stoğunun yüzde 60’ını Marmara depremi sonrasında gerekli tüm şartlara uygun yapmış bir il durumunda. Yüzde 40’lık bölümü deprem öncesi yapılan binalardan oluşuyor.  Bu yüzde 40’lık kesimini depreme dayanıklı hale getirmek için çalışacağım. Nasıl Kahramanmaraş depreminde kampanya yaptıysak, bunu depremden önce bölgemiz için de yapabiliriz. Depremden sonra değil, depremden önce bu tip kampanyaları yaparak ya yapı stokumuzu güçlendirelim ya da yıkıp yeniden yapalım. Benim 1. Önceliğim kesinlikle deprem olacak” şeklinde konuştu.

“Ortadoğulu yatırımcıları harekete geçireceğiz”
Yalova’ya Ortadoğu’dan gelen ve yerleşen çok sayıda insan olduğunu ifade eden Becan bunların yatırıma yönlendirilmesi için çalışacaklarını da söyleyerek, “Yalova’da istihdama dayalı, üretime dayalı yatırımların arttırılmasına yönelik de önemli adımlar atacağım. Yalova’ya yurtdışından gelip yerleşen Ortadoğu kökenli insanlar var. Onlar yıllarca Yalova’dan daire aldılar. Bunlar hiçbir işe yaramayan atıl yatırımlar olarak bekleyip durdu. YTSO ile birlikte Ortadoğu kökenli yatırımcıları organize ederek onların fabrika kurmasını ve istihdama katkı sunmalarını sağlayacağız” dedi.

"Deniz Suyu ile ısıtma yapacağız"
Becan Yalova'da ilk kez uygulanacak Türkiye'ye hatta dünyaya örnek olacak bir projeyi de bu toplantıda Yalova kamuoyu ile ilk kez paylaştı. Yalova'nın deniz suyu ile ısıtılmasını sağlayacak bir proje geliştirildiğine dikkat çeken Becan, "Bir kaç aydır üzerinde uğraştığımız bir proje vardı. Almanya'da ki bir üniversite ile birlikte sürdürdüğümüz bir çalışma bu. Almanya'daki bir profesör grubu ve Yalova'da enerji bölümünde çalışan öğretim görevlilerinin birlikte sürdürdükleri bu projede çok güzel bir gelişme yaşadık. Proje deniz suyu ile Yalova'yı ısıtmayı hedefliyor. Bu proje hayata geçirildiğinde hiç kimse doğalgazla ısınmayacak. Doğalgazın fiyatının yarın ne olacağı belli değil. Almanya'da yapılan projeleri inceledik ve yine çevre ile uyumlu bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu proje ne doğaya ne de denize zarar vermiyor. Bu anlamda pilot bölge olarak Çınarcık ilçesini belirledik. Milletvekili seçilsiğimde bu projeyi de birlikte hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Rozet taktılar
Konuşmaların ardından toplantıya katılan Millet İttifakını oluşturan partilerin il başkanları ile birlikte sahneye çıkan CHP Yalova Milletvekili adayları salonu dolduran partilileri selamladı. Programda partiye katılan vatandaşlara da rozetleri CHP Yalova Milletvekili adayları tarafından takıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.