Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Altınova Dünya Kenti Olacak”

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral katıldığı radyo programında Altınova’nın bir dünya kenti olması yolunda emin adımlarla yürüdüğünü söyledi. Oral ilçenin 2023 yılına kadar olan stratejik planlarının da yapıldığının altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2019 08:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Altınova Dünya Kenti Olacak”

Radyo Gözde’de yayınlanan Enine Boyuna adlı programa konuk olan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral burada Altınoav ile ilgili hedeflerini ortaya koydu. İlde bir plan ve program dahilinde çalışan tek belediyenin Altınova Belediyesi olduğunu belirten Oral, “Hedeflerimizi 2004 yılında koyduk. Biz bölgede planlı programlı çalışan belki de tek belediyeyiz. 2006 yılında 6 aylık bir çalışma ile stratejik planımızı hazırladık. 2016 yılına kadar olan Altınova’nın avantaj ve dezavantajlarını da kapsayan bir plan ortaya çıktı. 2016 yılında bu planı 2023 yılına kadar revize ettik. Şu anda ilçede 2023 yılına kadar olması gerekenler, ulaşılması gereken hedefler belirli durumda” dedi.  

“Tarihi, doğayı, turizmi ve sanayiyi tek potada yoğuruyoruz”
Altınova’nın tarihi, doğayı, turizmi ve sanayiyi bünyesinde uyum içerisinde barındıran nadir noktalardan birisi olduğuna vurgu yapan Oral, “Elbette ki biz göreve ilk geldiğimiz günden beri vizyonumuzda belirlediğimiz tarihi sanayiyi, kültürleri ve kardeşliği doğasında buluşturan bir Altınova hedefliyoruz.  Yani Altınova’nın tarihi dokusu, sanayisi, kültürel dokusu hepsini bir potada harmanlayarak, kardeşlik içerisinde bunları buluşturmak istiyoruz. İlk günden beri de bu hedefe yürümeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Oral, “Göreve ilk geldiğimizde ilçenin en büyük sorunlarından birisi yollarıydı. Devlet daireleri ile ilgili binalarımız hiç yoktu. Ama geçen süreçte önemli ilerlemeler kaydedildi. Eksiler tamamlandı. Önemli yatırımlar yapıldı. Artık Altınova’nın vizyonunu son noktaya getirecek olan tarihi ve doğa turizmi için adımlar atıyoruz. Bunları da tamamladığımızda ilçemiz vizyonunu tamamlamış olacak. Ortaya tarımıyla, doğasıyla, sanayisi ve turizmi ile hedeflenen Altınova ortaya çıkacak” dedi.

“Sözümüzü tutuyoruz”
Göreve gelirken Altınova’yı bir Dünya Kenti yapacaklarının sözünü verdiklerini vurgulayan Oral, “Yeni dönemimizde Altınova ilçemizin güzellikleri ortaya çıkacak. Altınova’yı dünya tanıyacak. Biz ilk geldiğimizde de Altınova’yı Dünya kenti yapacağımızı söylemiştik. Yavaş yavaş Dünya kenti olma yoluna giriyoruz. Hersek Lagününde Kuş gözlem kulemizi hep birlikte açtık. Orada ciddi yatırımlar var. Haziran ayında Türkiye’de ilk olacak olan 2 yatırım daha tamamlanacak. Onlar da ilçeye çok büyük artı katacak” dedi.  

“Tarihe ışık tutacağız”
Yalova’da tarihi kazı yapan ilk ve tek belediye olduklarına da dikkat çeken Oral, “Yalova’da bilimsel ve tarihi kazı yapan ilk ve tek belediye biziz. Çobankale de 2 yıldır kazılarımız devam ediyor. Mimar Sinan Üniversitesi ile birlikte sürdürülen bir çalışma bu. Burada ki kazılardan Osmanlı ile ilgili ekstra bilgiler elde edeceğiz.  Rahmetli Halil İnalcık Hoca’nın da bir tezi var. Bu bölgede gerçekleşen Bafeus Muharebesi ile Osmanlı’nın devlet olma statüsünü kazandığını defalarca dile getirdi. Buradan yola çıktığımızda burada ki bulgular Türk tarihi açısından da çok önemlidir” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.