Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Akyol Ertuğrul Gazi'yi Anma Törenine Katıldı

AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı. Akyol bakanlarla birlikte Ertuğrul Gazi’nin türbesini de ziyaret ederek dua etti.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Akyol Ertuğrul Gazi'yi Anma Törenine Katıldı

AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da hazır bulunduğu 741. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı. İlk olarak Kayı boyunun lideri, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret eden Akyol burada törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile birlikte dualar etti.  Daha sonra "geleneksel şifalı pilav kapak açma" töreni ne katılan Akyol burada Bakanlarla birlikte vatandaşlara pilav ikramında bulundu. Akyol Ertuğrul Gazi Türbesi’nin yan tarafında inşa edilen Ertuğrul Gazi Camisi’nin de kurdelesini kesti.

Ertuğrul Gazi'nin Söğüt'ten yola çıkarak dünyaya dirlik ve düzen getiren bir çınarın tohumlarını attığını dile getiren AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, “Bu çınar öyle kökleşti, öyle gürleşti ki sadece bulunduğu coğrafya da değil bütün İslam coğrafyası ve mazlum coğrafyalarda adaletin, barışın, huzurun simgesi oldu. İslam sancağının altında gölgelenmek, sükunet bulmak isteyenlerin umudu oldu. Söğüt ise bu milletin yüreği, sultanların obası, alperenlerin ocağı, Hayme Anaların bucağı, erenlerin gönül sofrasıdır. Can evimizde hilalimizdir. Gönül yurdumuzun payitahtı; hakkın, hikmetin, güzelliğin pınar kaynağıdır. Bu nedenle Söğüt, sadece Türk tarihi için değil dünya tarihi için de bir köşe taşıdır. Burada yaşananlar tarihin tozlu sayfalarına gömülecek alelade olaylar olamaz. Merhum Akif'in dediği gibi 'bastığımız yerler bir toprak parçası değil, onun çok daha ötesinde bir adalet güneşinin doğduğu yerdir'. Dursun Fakıh'ın, Osman Gazi'nin, Akça Koca'nın, Abdurrahman Gazi'nin, Köse Mihal'in, Turgut Alp'in, Saltuk Alp'in fütuhat aşkı uğruna, şehitlik makamına erişmek uğruna canlarının toprağa düştüğü yerdir. Bu topraklarda hayat bulan her düşünce hala dipdiri yaşıyor ve milletimizin geleceğine yön verecek güce sahip. Söğüt, dünümüze olduğu kadar, bugünümüz ve yarınımıza malik anlamlı bir vatan parçası. Bu topraklar Ertuğrul Gazi'den, Fatih'e ve Abdülhamit Han'a kadar cihana nam salmış yiğitlerin mayalarının yoğurulduğu topraklardır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.