Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ahmet Büyükgümüş Endonezya’da

AK Parti MKYK Üyesi ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’la beraber Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın oluşturduğu MIKTA’nın 9. Parlamento Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Endonezya'ya gitti.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2023 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Ahmet Büyükgümüş Endonezya’da

AK Parti Yalova Milletvekili Büyükgümüş, TBMM Başkanı Kurtulmuş ile Cakarta'da, “Çok taraflılığın güçlendirilmesi, kuşaklar arası zorlukların ele alınması” temasıyla 19-21 Kasım'da düzenlenecek toplantıya iştirak edecek. Endonezya Temsilciler Meclisi'nin ev sahipliğinde yapılacak MIKTA 9. Parlamento Başkanları Toplantısı'nda, “Küresel Yönetişim Mercek Altında: Parlamento Nasıl Hareket Etmeli?”, “Taahhüt ve Sorumlulukların Ötesinde İklim Eylemleri” ve “Gençliğin Gücünden Yararlanmak: Daha İyi bir Gelecek” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Toplantı sonunda, MIKTA parlamento başkanlarının ortak bildirisi yayımlanacak.

Milletvekili Büyükgümüş, TBMM Başkanı Kurtulmuş ile toplantı kapsamında Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'nun parlamento başkanları onuruna vereceği davete de katılacak.

Bir dizi toplantıya iştirak edecek olan Büyükgümüş, Yunus Emre Enstitüsü'nde Türkiye mezunu öğrencilerle de bir araya gelecek.

2013 yılında kurulan ve ismini Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın baş harflerinden alan kıtalar arası gayri resmi istişare ve eş güdüm platformu MIKTA, üyesi ülkelerce G20 ve diğer önde gelen uluslararası örgütlerle daha yakın işbirliği ve eşgüdüm içinde bulunulması, bahse konu ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyor.

Bölgelerinde etkin birer aktör olan beş ülke, bölgesel-küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra uluslararası sorunlar karşısında çoğunlukla benzer ve yapıcı yaklaşımlar izliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.