Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Kene Salgını Yok

Yalova Tarım İl Müdürü Necati Poyraz, Yalova’da bugüne kadar (Kene) “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” hastalığının görülmediğini söyledi. Poyraz yaptığı açıklamada “Bu hastalığın henüz ilimizde görülmemiş

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Tarım İl Müdürü Necati Poyraz, Yalova’da bugüne kadar (Kene) “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” hastalığının görülmediğini söyledi.

Poyraz yaptığı açıklamada “Bu hastalığın henüz ilimizde görülmemiş olması sevindirici olmakla beraber, medyada son günlerde yer alması nedeniyle üreticilerin doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kenelerle Mücadelede çiftlik hayvanlarının yılda iki kez kenelere karşı ilaçlamaların yapılması ve hayvan barınaklarının ilaçlanıp ve kireçlenmesi gerekiyor” dedi.

Öte yandan Tarım İl Müdürü Necati POYRAZ tarımsal destek konusunda üreticilere ve yetiştiricilere yönelik yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Bu yılda tarımsal desteklerin Ulusal Tarım Politikaları, AB Müktesebatı ve Yerel Tarım Mastır Planlarındaki hedefler doğrultusunda hedefe yönelik öncelikli ürünlerde gerçekleşecek. Yapılan desteklemeler, yem bitkileri, damızlık gebe düve, suni tohumlama, buzağı süt ürünleri, su ürünleri, sertifikalı tohum, fide, fidan, süt sağım makineleri, Süzme Bal, ana arı, sulama suyu elektrik enerjisi, hastalıktan arı hayvancılık işletmeleri gibi farklı konularda değişen oranlarda belli kriterlere uygun ve başvuruda bulunan çiftçilere uygulanacaktır. Bakanlığımızın desteklemelerinde kaliteli sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımının yaygınlaştırılması yanında, hayvancılığın gelişiminde yem bitkileri ve ıslahının geliştirilmesine yönelik desteklemeler yapılmaktadır. Ayrıca, çiftçilerin örgütlenmesini teşvik edici desteklerin olduğunu; bu desteklerden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir. Karşılıksız olarak verilen bu desteklerden üreticilerin yararlanmaları için gerekli müracaatlarını Tarım İl ve İlçe Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.