Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlıkçılara, "Evde Sağlığın Gönülden Eli" Projesi Semineri

Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Evde Sağlık Hizmetleri Derneği ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yürütülen "Evde Sağlığın Gönülden Eli Projesi" semineri Termal ilçesinde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2017 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sağlıkçılara, "Evde Sağlığın Gönülden Eli" Projesi Semineri

Termal ilçesinde Sağlık Bakanlığı'na ait Termal Otel’de gerçekleştirilen seminer iki gün devam etti. Evde Sağlığın Gönülden Eli Projesi seminerine katılanlara eğitim sonrasında katılımcılara sertifikaları verildi. Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Sezen ve Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, katılımcılara sertifika töreninde yaptığı konuşmada  evde sağlık hizmetlerinin önemini vurgulayarak bu işin gönüllü olarak yapacak katılımcılara teşekkür etti.

Proje hakkında bilgi veren Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Sezen ise, " Evde sağlık hizmetlerinde ülkemizde yaşlı nüfusun yoğunluğu, kronik hastalıklardaki artış vb. nedenlerle evde sağlık hizmetlerinin önemi ve gerekliliği artmıştır. Evde sağlık ekiplerinde yetiştirilmiş personelin kısıtlı olması, hasta bakımlarında istenilen düzeyde hizmet kalitesine ulaşılamamasına neden olmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri doğrultusunda Türkiye de 2015 yılında 6 milyon 495 bin 239 kişinin 65 yaş üstü olduğu,  toplam nüfus içindeki oranın 2014 yılında %8 iken 2015 yılında %8,2 ye yükseldiği ve TÜİK verilerine göre de 2016 yılında Yalova’da tüm nüfusun %10,8 ini 65 yaş üstü nüfusun oluşturduğu tespit edilmiştir. Evde sağlık hizmetlerinde eğitimin önemi birinci sırada gelmektedir. Proje kapsamına, sadece evde sağlık hizmetleri çalışanları değil, sivil toplum kuruluşu olan Evde Sağlık Derneği üye kişileri de dahil edilmiştir. 30 kişilik gönüllü grup eğitim programına alınarak bilinçli ve konulara hakim 15 ekip oluşturulacaktır. Evde sağlık bakımı alan hastalarımıza, bir ay süresince haftada bir kez evine ziyarete gidilerek uygulamalı eğitim ve bakım sunulacaktır. Eğitim Programı ile oluşturulan ekiplere, etik ile ilgili kavram ve ilkelerin benimsenmesi, kriz yönetimi, evde sağlık hastasının kişisel bakımı, beslenme kuralları ve değişik durumlarda beslenme özelliklerinin açıklanması, vücut mekaniğinin korunması, yatağa bağımlı hastalarda aktivite ve egzersizin önemi, akılcı ilaç yönetimi , akıl ve ruh sağlığını korumanın önemi, ilk yardımın temel kavramları ,oluşabilecek ev kazaları ve bunların önlenmesine yönelik tedbirlerin benimsetilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca; gönüllülüğün getireceği olumlu ve yapıcı iletişim sayesinde sosyal bağımlılık ve güven duyguları geliştirilecek olup, hem bakım alan hem de bakım veren kişilerin bilinmezlik korkuları yok edilerek kendilerine destek olduğunun hissettirilip, hastaların evlerinde daha huzurlu bakım almaları sağlanmaya çalışılacaktır. Bilinmezlik korkuları giderildiği için de hastaneye yatırılma taleplerin azalması hedeflenmektedir. Sonuç olarak evde sağlık hizmetlerinin kısaca gözden geçirilerek daha etkin ve yenilikçi fikirlerin ortaya konulması, kaliteli, güvenilir bakım ve destek hizmetleri uygulanmaya çalışılacaktır." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.