Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlığa Dikkat Çekmek İçin Pedal Bastılar

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü bir birini takip eden 3 hafta nedeniyle bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte sağlık çalışanları pedal bastı.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2019 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sağlığa Dikkat Çekmek İçin Pedal Bastılar

Dünya Böbrek Günü, Ulusal Yaşlılar Haftası ve Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle Yalova Sağlık İl Müdürlüğü bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Yalova Sağlık İl Müdürlüğü personellerinin yanısıra

Termal Meslek Yüksekokulu öğretmen ve öğrencileri, Yalova Gençlik Merkezi üyeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Türkiye Kronik Hastalıkları Önleme Kontrol Programları İl Kurul Üyeleri, Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Defterdarlığı ve sağlık çalışanları da katıldılar. Bisikletleri ile Yalova Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanan kalabalık grup ardından bisikletlerinin önüne yerleştirdikleri notlarla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na kadar pedal bastılar.

Böbrek sağlığı konusunda uyarı yapıldı
Etkinlik kapsamında Cumhuriyet Meydanında bir stant kurularak vatandaşlara ücretsiz tansiyon ve şeker ölçümü gerçekleştirildi. Öte yandan standı ziyaret edenlere böbrek sağlığı hakkında broşür dağıtımı da yapıldı. Vatandaşlara burada böbrek sağlığının korunmasına yönelik uyarılarda da bulunan sağlık personelleri, “Diyabet hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısından çoğunda zamanla böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bunun için kan şekerinin belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.

Tuz tüketimi günde en fazla bir çay kaşığı olacak şekilde kısıtlanmalıdır. İşlenmiş gıdalar ve fast food tarzı beslenme yerine taze sebze meyve ve ev yemekleri tüketilmelidir. Günde 1.5-2 litre su içmek böbrek sağlığı için önemlidir. Bu sıvı miktarı egzersiz, ateşli hastalıklar, hamilelik veya emzirme dönemlerinde artırılmalıdır. Vücutta neredeyse tüm organları etkileyen sigara, böbreklere gelen kan akımını yavaşlatmaktadır. Bilinçsizce alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek yetmezliğine yol açtığından doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Düşürülen taşların analizi mutlaka sağlanmalıdır. Yine İdrar yolu enfeksiyonlarının da nedeni belirlenmelidir. Haftada 3-4 kez yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizler kan basıncını düşürerek böbrek sağlığının bozulmasını engellemektedir” dediler.
Ayrıca etkinlik kapsamında oluşturulan stanttı ziyaret edenlere Böbrek Sağlığınız İçin Su İçin" temasıyla hazırlanan sular dağıtıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.