Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Böbrek Hastalarına Müzikle Terapi

Başkent Üniversitesi Yalova Diyaliz Merkezinde böbrek hastalarının diyaliz esnasındaki acıları da can sıkıntıları da müzikle gideriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2017 08:01
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Böbrek Hastalarına Müzikle Terapi

Yalova Musiki Derneği böbrek hastalarına diyaliz süresince müzikle terapi yaparak morallerini ve motivasyonlarını arttırıyor.

Yalova'daki ve bölgedeki böbrek hastalarına diyaliz hizmeti veren Başkent Üniversitesi Yalova Diyaliz Merkezi ilginç bir uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 4 saat boyunca makineye bağlı olarak yatmak zorunda olan böbrek hastalarının hem acılarını hem de can sıkıntılarını gidermek için Başkent Üniversitesi Yalova Diyaliz Merkezi ve Yalova Musiki Derneği ortak bir organizasyon gerçekleştiriyor. Tamamen sosyal amaçlı olarak gerçekleşen uygulamada haftanın belirli günlerinde Diyaliz merkezine gelen Yalova Musiki Derneği üyeleri diyaliz boyunca hastalara Türk Sanat Musikisinin seçme eserlerini seslendiriyorlar. Böbrek hastaları da seslendirilen şarkılara eşlik ederek hoşça vakit geçiriyorlar.

Bu uygulamanın hastalara moral vermesi ve motivasyon sağlaması amacıyla devreye sokulduğunu dile getiren Yalova Musiki Derneği Başkanı ve Şefi Ömer Faruk Öskan, "Proje 5 yıl önce başladı. Hastalar burada 4 saat boyunca çok zorlu bir tedavi süreci geçiriyor ve bu uzun yıllar boyunca devam ediyor. Bizde bu sıkıntılı süreçte hastalarımız için ne yapabiliriz diye düşündük. Hastalara müzikle destek olmak istedik. Müziğin ayrıca tedavi edici bir boyutu da var. Biz seslendirdiğimiz parçalarla hastaların acı ve sıkıntılarını hafifletebilme gayesiyle bu etkinliği başlattık. Çok da isabetli bir çalışma başlattığımıza inanıyorum. Çok olumlu tepkilerde almaya başladık. Bu projeyi gücümüz yettiği kadar sürdüreceğiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.