Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bin 334 Hasta Organ Nakli İle Hayata Döndü

Yalova Sağlık İl Müdürü. Dr. Ali Daştan vatandaşların organ bağışlarının arttırılmasına yönelik bilgilendirmelerin yanısıra organ bağışının özendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi. Daştan 2011-2015 yılları arasında bin 334 hastanın organ nakli ile hayata döndüğünün de altını çizdi. 

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2016 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bin 334 Hasta Organ Nakli İle Hayata Döndü

Organ Bağışı Haftası Yalova'da da çeşitli etkinliklerle kutlanacak Hafta boyunca organ bağışının arttırılmasını sağlamaya yönelik bir çok çalışma da yapılacak. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan Yalova Sağlık il Müdürü Ali Daştan, "Ülkemizde, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında, organ bağışı sayısını artırmak ve halkımızda organ bağışı bilincini geliştirmek amacıyla “Organ Bağış Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Organ yetmezliğine bağlı olarak, nakil bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak, organ bağışı oranları bu artışı karşılayacak seviyelerde değildir. Bu nedenle de tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan vatandaşlarımız maalesef sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedir. Bu durum, ülkemiz açısından işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi, ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturmaktadır. Bu nedenle, organ yetmezliği yaşayan hastalarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması, Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır. Ülkemizde 60.000’ den fazla kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ise bu imkâna sahip değildirler ve uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedirler. Ülkemizde Ekim 2016 itibarı ile organ bekleme listesinde 22.575 böbrek, 252 Karaciğer, 44 akciğer, 684 kalp, 271 pankreas, 2647 kornea bekleyen hastamız mevcuttur. Ne yazık ki her yıl organ nakli bekleme listesine 3.500-4.000 kişi eklenmektedir" dedi.

Bin 334 Hastaya Organ Nakli
Yalova'da 2011-2015 yılları arasında yapılan organ bağışı ve organ nakli sayıları hakkında da bilgiler veren Daştan, "İlimiz organ naklinde,  Bursa Bölge Koordinasyon Merkezine bağlı olarak hizmet vermektedir. Bursa Bölge Koordinasyon Merkezine bağlı olarak 2 Böbrek nakli, 2 Karaciğer nakli, 2 göz Bankası ve kornea nakil merkezi bulunmaktadır. 2011-2015 yılları arasında Bursa Bölgesine bağlı Nakil Merkezlerinde Toplam 289 Karaciğer, 711 Böbrek ve 334 Kornea Nakli yapılarak, 1334 hastamıza yeniden yaşama umudu olunmuştur. Organ bağışı olarak; 2014 yılında Bursa bölgesi kadavradan organ bağışında birinci sıraya yükselmiş ve 10.35 pmp (Milyon Nüfus başına düşen donör-verici- sayısı) oranı ile bugüne kadar ki Türkiye’de ulaşılan en yüksek orana çıkmıştır. 2015 yılında da, 15 pmp (Milyon Nüfus başına düşen donör-verici- sayısı) ile Avrupa ortalamasına yaklaşmış bulunmaktadır. 2016 Ekim sonu 103 donör-verici sayısı ile Bursa Bölgesinin pmp oranı 19,5 ulaşmış bulunmaktadır. Sağlık Müdürlüğümüzün konu ile ilgili çalışmaları ve halkımızın da bu konuda göstermiş olduğu duyarlılık sayesinde,  ilimizde son beş yılda bağışçı sayımız artış göstermiş olup, ilimizdeki kamu ve özel hastanelerde tespit edilen 20 beyin ölümü vakasının 7 tanesi, nakil bekleyen hastalarımıza böbrek, karaciğer, kalp, kornea olarak yaşam vermiştir. Müdürlük olarak hedefimiz koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinin yanında, organ bekleyen mevcut hastalarımıza yaşam şansı sunabilecek organ teminini yüksek seviyelere çıkarmaktır. 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanuna göre; 18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişiler yaşamlarını yitirdikten sonra kullanılmak üzere, organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, kendilerine en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak organ bağışında bulunabilirler. Bu kapsamda, yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere, tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.