Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Bilinçsizce Vitamin Kullanmayın”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, çocuklara bilinçsizce verilen vitaminlerin zararının dokunabileceği uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2021 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Bilinçsizce Vitamin Kullanmayın”

Halk arasında vitamin kullanımında birçok doğru sanılan yanlış var. Vitaminlerin hiçbir zararının olmayacağı da bu yanılgıların başını çekiyor. Bu noktada bir açıklama yapan Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca velileri çocuklara vitamin verilmesi konusunda uyardı.  Vitamin kullanımın doktor tarafından önerilmesi gerektiğine değinen Arıca, “A vitamini müşterek tomar alındığında görmeyle ilişik teessürat oluşabiliyor. D vitamini müşterek tomar alındığında kalsiyum fazlalığı, böbrekte taş ve giriş ağrısı yapabiliyor. C vitaminini günce almamız müstelzim dozdan efdal aldığımızda, ilerleyici vakitlerde dokunmabana olaylarında artma bulunduğunu ilmî namına biliyoruz. K vitamini müşterek tomar alındığında yağda birikiyor ve pıhtılaşma problemlerine defa açıyor. Bu nedenle, vitaminleri hekime ve eczacıya danışmadan, kazara almamalıyız.

Bilinçsiz vitamin tüketiminde esas iş çocuklar. Aileler, hiç kimseye sormadan, kazara müşterek halde vitamin alabiliyor. Bizim düşüncesince ehemmiyetli olan, çocuk evvel doktor muayenesinden geçecek, lüzumlu incelemeler yapılacak. Hangi vitamin eksikliği mevcut ise onun takviyesinin yapılması gerekiyor. Aileye de bundan böyle fariza düşüyor. Düzenli kullanımını ve açık başlı sayaç aralığında alımını sağlaması, muhtemelen noktalarda çocuğa dahil etmesi, hâlâ sonraları gene doktor kontrolünde bunu kesmesi gerekiyor. Bilinçsiz kullanımda, etkinliği kanıtlanmamış müşterek vitamin şurubu, ilkin multivitamin kullanımı mevcut ise vücudumuzda kem bulunan vitamini tamamlamamış, yararsız derman kullanmış oluruz. Bu yararsız kullanım bazı teessürat çıkarabilir. Çocuğun bellek gelişiminde başağrısı mevcut ise onlar gelişmeyecek. Demir eksikliği varsa, demiri kullanamıyorsak, ilerleyici vakitlerde öğrenme güçlükleri, otizm, IQ'da gerilikler oluşabilir. Uygunsuz sitelerde aksi vitaminler, rastgele müşterek yayını olmayan, etkinliği kanıtlanmamış limon bahçesi altı mahsulat satılabiliyor. Dikkat etmemiz gerekenler; doktor yahut eczacının önermesi gerekiyor. Belli kurumsal genel ağ siteleri dışındaki yerlerden vitamin ve minerali almamak gerekiyor. İlk 2 yaşta bebeklerde D vitamini kullanımı zorunludur. Demir eksikliği açısından 4 ay ile 1 gözyaşı aralığında sert preparatı kullanılmalıdır. Büyüme çağındaki çocukta, epope uzamasını da istiyorsak, uyumadan 2 sayaç evvel arjinin içeren preparatlar uygulandığında geceleyin çoğalma hormonu salgılatımını artıracağı düşüncesince epope uzatılması açısından eğer olmazsa olmazımız arjinin. Bununla ilişik aşırı ağırbaşlı yayınlar var. Hatta Türkiye'de yayınlanmış müşterek makalede geceleyin 250 miligram ile 500 miligram günce düze arjinin içeren hazırlanmış kullandığında 6 ay ortamında 3 ile 5 santimetre artma yer aldığı belirleme edildi. Bu Türkiye emek vermesi yer aldığı düşüncesince kalıtım bilimi manada da ehemmiyet sunma ediyor. Özellikle çoğalma ve evolüsyon çağlarında kimi vitamin ve mineral destekleri doktor ve eczacıya danışılarak kullanılabilir” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.