Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Aşısız Gençler Pendeminin Merkezini Oluşturuyor”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, pandeminin merkezini daha önceden 65 yaş ve üzeri oluştururken bugün aşılarını yaptırmayan 23 yaş ve altı gençlerin pandeminin merkezine yerleştiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2021 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2021 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Aşısız Gençler Pendeminin Merkezini Oluşturuyor”

Covid-19 vaka sayılarının giderek arttığı Yalova’da değerlendirmede bulunan Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, gençlerde pandemi vakalarının görülüş hızına vurgu yaptı. Yalova Hayat’a özel açıklamada bulunan Arıca, üniversitede yapılan çalışmalara da değinerek, “Şu an Sağlık Bakanlığı verilerine göre özellikle 23 yaş altı yani üniversite öğrencilerinin aşılaması çok az düzeyde. Şu anda hastaneye başvuran vakaların yüzde 40’ından fazlasını 23 yaş altı hedef kitle oluşturuyor. Bunun temelinde bir kısmının aşısının eksik ya da aşısız olmaları yatıyor. Bu nedenle biz rektörümüzün önderliğinde Pandemi Kurulu ve İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibatlı davranarak üniversite gençliğinin aşılanmasına devam ediyoruz. Bunu aşılanmayı özendirmek ve teşvik etmek için kampüsümüzde yapıyoruz” dedi.

“Hedef kitle 6 aya kadar inecek”
Aşılamada hedef kitlenin önümüzdeki haftalarda 6 aya kadar ineceğine de değinen Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Şu anda koronavirüs aşıları 12 yaşa kadar inmiş durumda. Önümüzdeki haftalarda 5 yaşına kadar ineceğini tahmin ediyoruz. Tabi ki hedef kitlenin 6 aya kadar ineceğini de biliyoruz. Bizim amacımız 12 ile 23 yaş aralığındaki hastaneye başvuruları azaltmak olacaktır” diye konuştu.

Biontec’te 3. doz kapıda
Sözlerine aşısız gençlerin taşıdığı risk ve aşılamalara değinerek devam eden Prof. Dr. Arıca, açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Biz kesinlikle tedbirlere uyacağız. Aşılamayı eksiksiz, tam ve zamanında yapmak zorundayız. Şu an özellikle 65 yaş ve üzerindeki aşılama oranları Sağlık Bakanlığı verilerine göre yüzde 80’lere varmış durumda. Bu yaş ve üzeri toplumsal bağışıklığa ulaşmış durumda. Şu an aşı olmayan ya da aşısı eksik olanların pandemisini yani salgınını yaşıyoruz. Daha önce 65 yaş ve üzeri risk alanımızda iken şu an özellikle 23 yaş ve altındaki gençlerimiz ve çocuklarımız pandeminin merkezini oluşturuyor. Bunu kırmanın tek yolu ise riskli alanlarda kurallara uymak, maskemizi takmak ve kesinlikle aşımızı olmak. Bunlar olmazsa olmazımız. Aşıyı en az 2 doz yaptırmak zorundayız. 2 doz Sinovac olanlara 3. dozu da öneriyoruz. 2 doz Biontec olanlara şu an bir 3. doz önerisi yok ama önümüzdeki 2-3 ay içerisinde 3. dozun önerileceğini tahmin ediyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.