Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’lı Hat Ustasının Eserleri Birçok Camiyi Süslüyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Altın Çağı’nı yaşayan Hat Sanatı günümüzde yok olmaya yüz tutsa da 60 yaşındaki Yalova’lı Hat Sanatçısı Hasan Ekşi bu sanatı yaşatmak için çaba harcıyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Aralarında Ulucaminin de bulunduğu birçok camiyi yaptığı Hat eserleriyle süsleyen Ekşi, Kültür Bakanlığı’nı bu sanata sahip çıkmaya çağırıyor.

Yıllarını Hat sanatına harcayan 60’lık Hattat Hasan Ekşi oluşturduğu eserleriyle birçok camiyi süslüyor. Aralarında Bursa’daki Ulucami’nin de bulunduğu önemli camilerin duvarlarında yer alan eserleriyle gurur duyduğunu dile getiren Ekşi günün büyük bölümünü eserlerine ayırıyor. Birçok padişah fermanını da aslına uygun olarak yenileyen Ekşi yok olmaya yüz tutan Hatalığın canlandırılması gerektiğini dile getiriyor. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının da bu sanatın canlandırılması için harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Ekşi, “Osmanlı Döneminde altın çağını yaşayan Hatalık maalesef günümüze kadar gelen süreçte her geçen gün yok olmaya ve unutulma bir adım daha yaklaşıyor. Oysa bu sanat atalarımızdan bize miras kalan önemli değerlerden birisidir. Bu sanatın özellikle gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için günümüzde ciddi önlemler alınması lazım. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere sivil toplum kuruluşları da bu işe eğilerek gençlerin Hat sanatını öğrenmesini sağlamalı. Ben bu yaşıma rağmen günümün büyük bölümünü bu işe ayırıyorum” dedi.”HER ESERİMİ ÇOCUĞUM GİBİ SEVİYORUM”

Hat sanatının hayatının bir parçası olduğunu söyleyen Hattat Hasan Ekşi, “Bir eserin değer kazanması için ona emek ve zaman harcamak dahası duygularınla beslemek lazımdır. Hat sanatı işte bütün bunları bünyesinde barındırır. Ben her yaptığım eseri adeta çocuklarım gibi seviyorum. Onlar bittiğinde karşılarına geçip uzun uzun onları izlerim” şeklinde konuştu.

Yalova’daki kendine ait antika dükkanında eserlerini sergileyen Hasan Ekşi eserlerinin bir çok önemli sanat galerisinde yüksek fiyatlara satılmasına rağmen kendisinin bu işi para için yapmadığını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.