Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Gerçeğin Efsanesi”ni İmzaladı

Yalova eski Valisi Yusuf Erbay, “Gerçeğin Efsanesi” adlı kitabını Yalova Kitap Evi’nde düzenlenen imza gününde okurları için imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2021 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Gerçeğin Efsanesi”ni İmzaladı

İmge Kitapevi tarafından basılan, “Gerçeğin Efsanesi” adlı kitabı raflarda yerini alan Yalova eski Valisi Yusuf Erbay, ilk imza günün de Yalova’da düzenledi. Yalova Kitapevi’ndeki imza günü ise adeta akına uğradı. İmza gününe Yalova Belediye Eski Başkanı Yazar Yakup Bilgin Koçal, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Memleket Partisi İl Başkanı Ertan Şener ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Çiftlikköy eski Belediye Başkanı Metin Dağ, Yeşil Körfez ve Yalovaspor eski Başkanı Nusret Karaalioğlu, MHP Yalova Belediye Meclis Üyesi Adnan Kırtay, CHP Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, Yalova Barosu, YTSO temsilcileri ile STK kuruluşlarının temsilcileri ile okurlar katıldı.

Kitabının imza gününü bu denli büyük ilgi görmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren Erbay katılımcılara teşekkür etti.

Kitap hakkında kısa bir açıklama yapan Erbay, “Herkes, kendi yoluyla kendi Tanrı’sına ulaşır. Herkesin inancına, herkesin varlığına saygı duymak gerekir. Böyle bir öğreti Anadolu’da Osmanlı’yı kurmuştur. Bektaşi’yi kurmuştur. Bu hoşgörü ortamı, bu bağdaştırıcı ortam, birlikte yaşama ortamı bugünleri getirdi. Aslında bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey. Bütün farklılıklarımızla birlikte. Seni bana benzeteyim böyle bir şey söz konuşu değil. Sen, sen gibi kal; ben, ben gibi kalayım ama birlikte farklılıklarımızla bütünleşelim. Kapsayıcı bir toplum, kapsayıcı bir yaşam olsun. Hikaye budur. Ben 10-15 gün sonra bir toplantı yöneteceğim. Toplantıda da toplumsal kapsayıcılık olacak. Aslında bununla ilgili olmuş olacak. Toplumsal kapsayıcılık benim bu kitapta anlattığım şey. Farklılıkları ve farklı renkleri bir arada tutmaktır. Bu kitap bence tarihin dönerek tekrar önümüzde koyduğu, zorluklara karşı bazı çözümlemelerin olduğu kitaptır. Benim 15’e yakın kitabım var. Ama bu kitabı çok önemsiyorum. Hepsi bir tarafa bu bir tarafa benim için” dedi.

Kitap neyi anlatıyor

Kitabın arka kapağında yer alan tanıtım yazısında ise şu bilgiler yer aldı, “Eşi benzeri olmayan zamanlardan birinde, eşi benzeri olmayan bir ‘İnsanı anlatır bu kitap. Çok yönlü kişiliği, renkli hayat çizgisi ve alışılmadık başkaldırısıyla, yenilenlerin tarihinden günümüze ışık tutmayı başarabilen Şeyh Bedreddin'i anlatır. Bedreddin, adaletli bir uygulama, çağına göre yenilenmiş bir hukuk, feodal yapıya ve kişisel egemenliğe karşı bir sistem istiyordu. Dünya görüşü çoğulcu, tasavvufa bakışı doğacı, zihniyet yapısı sorgulayıcıydı. Hayat algısı, hukuk, adalet ve eşitlik üzerine kuruluydu. Bilmeyi arzuladı, bilmeye cüret etti, bilmeye yeltendi. Bildiğini herkesin önünde söylemeye cesaret etti, kendi doğrusunu sonuna kadar savundu. Meydan okuması gerekiyordu, meydan okudu. İsyan edilmesi gereki yordu, isyan etti. Sonuna kadar bilip inandığının peşinden gitti. Bilinmedik bir kıyamdı Şeyhin kıyamı. Kim görmüştü o vakte kadar, ezilenden yana duran bir "devletlü" kişiyi? Başkaldırısı özgündü, kendisi de özgün bir şahsiyetti. Anadolu'da dini motiflerle başına adam toplayıp başkaldıran diğer isyancılara benzemezdi. Bedreddin, daha sonra dünyada meydana gelecek büyük başkaldırıların habercisiydi. Henüz tarihçilerin net bir fotoğrafını çekemediği, resmini çizemediği bir yolda, yüz hatları tam belli olmayan bir portredir Bedreddin. Akıl ve bilginin ötesinde, belki de sezgiyle çizilecek bir portredir. Üstü ne kadar örtülse de, daha derinlere gömülmek istense de, vakti geldiğinde silkinip bütün yüzyılların ötesinden "buradayım" diyen bir efsanedir Bedreddin. Kazananlar ve onların kulları kaypak kelimelerle örterler gerçeğin üstünü. Perdenin ardında olgunlaşan gerçek, saldırgan inançların tarihini uysallaş tirir. Önyargılar evrilir gerçeğe doğru. Zaman, şaşmaz adaletiyle bir gün hakkı sahibine teslim eder. Gizlenen efsaneleşir ve efsanelerde canlanır kaybedenlerin gerçeği. Kazananların tarihi varsa, kaybedenlerin efsanesi vardır. Bedreddin der ki: Herkesin kendince bir onuru, bir değeri vardır. Herkes kendi evinin, kendi vicdanının sultanıdır. Ben de halimce Bedreddinem.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.