Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geleneksel Türk Sanatları Sergisi, Makedonya ve Sırbistan’da Yoğun İlgi Gördü

Balkan Kardeş Şehirler Geleneksel Türk Sanatları Sergisi, 10- 20 Haziran 2012 Makedonya ve Sırbistan’da gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Geleneksel Türk Sanatları Sergisi, Makedonya ve Sırbistan’da Yoğun İlgi Gördü

Kardeş şehir protokolü çerçevesinde Makedonya’nın Ohrid, Manastır,Üsküp ile Sırbistan’ın Novi Pazar şehirlerinde düzenlenen Geleneksel Türk Sanatları Sergisi’nde; ebru, tezhip ve minyatür sanatçılarımız Suna Selma Koçal ve Azize Vildan Pirim’in eserleri sergilendi. Balkan ülkelerinde açılan sergilerde Yalova Belediyesini temsilen; Balkan İşbirliği Ajansı Sorumlusu Lütfi Özgür ve Dış İlişkiler Birimi Personeli İpek Aybike Ertürk katıldı.MAKEDONYA’DA GELENEKSEL TÜRK SANATLARI RÜZGARI

11- 12 Haziran tarihlerinde Makedonya’nın Manastır şehrinde açılan sergiye; Manastır Atatürk Müzesi yöneticilerinin yanı sıra, üniversiteler ve konsoloslukların üst düzey yöneticileri ile basın mensupları ve çok sayıda ilgili katıldı.
13 Haziran tarihinde Makedonya’nın Ohrid şehrinde yapılan ebru gösterisine; Ohrid Belediyesi yetkilileri, öğretim görevlileri, Doğan Haber Ajansı temsilcisi iştirak etti. Yerel halkın ilgisinin de yoğun olduğu ebru gösterisinde Suna S. Koçal, ebru sanatı ve kullanılan malzemeler hakkında bilgi vererek çeşitli örnekler sergiledi.

14- 16 Haziran tarihleri arasında ise; Yalova Belediyesi ve Makedonya Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlenen serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılışını; Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir’in yaptığı sergiye de ilgi büyük oldu. Eserlerden çok etkilendiğini belirten Bakan Hadi Nezir, serginin Geleneksel Türk Sanatlarının Balkanlarda tanıtılmasına katkısının büyük olduğuna vurgu yaptı ve sanatçılarımızı tebrik etti.SON SERGİ NOVİ PAZAR’DA


Balkan Kardeş Şehirler Geleneksel Türk Sanatları Sergisi’nin sonuncusu 16- 17 Haziran tarihlerinde Sırbistan’ın Sancak Bölgesi Novi Pazar şehrinde gerçekleştirildi. Novi Pazar’daki son sergiye halkın da yoğun ilgisi oldu. Sanatçılarımız Suna Selma Koçal ve Azize Vildan Pirim; ebru, tezhip ve minyatür sanatıyla ilgili soruları yanıtladılar ve sergiyi görmeye gelen ilgililerle tek tek ilgilendiler.

Sergilerin tamamında ilginin yoğun olması nedeniyle bu sanatlarla ilgili etkinliklerin ve kursların önümüzdeki dönemlerde de düzenlenmesi talep edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.