Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova, "Yavaş Şehir" Adayı

Yalova Yavaş Şehir Uluslararası Birliği'ne aday oldu. Yalova Çevre ve Şehricilik İl Müdürlüğü ise bu birliğe katılmak adına gerekli çalışmaları başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2017 08:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova, "Yavaş Şehir" Adayı

Yalova Slow City (Yavaş Şehir) olarak adlandırılan kriterlere sahip belediyelerin oluşturduğu Yavaş Şehir Uluslararası Birliği'ne katılmak adına çalışmalara başladı. Bu anlamda Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi, "Slow City (Yavaş Şehir), 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. İtalya'nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının 1999 yılında bir araya gelmesiyle kurulmuştur. "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahiptir. Günümüz teknoloji ve standartları açısından bakıldığında yavaş şehir (SlowCity), hızlı yaşam alışkanlıklarının sebep olduğu yok olma ve bozulmalara karşı, bir koruma mekanizması olarak ortaya çıkmıştır. Yavaş şehir (SlowCity) ile şehirlerin dokusunun, sakinleri ve yaşam tarzının standartlaştırmasının ve yerel özelliklerinin ortadan kaldırılmasını engellemek amaçlanmıştır. Kentlerin yönetilirken yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Yavaş şehirler, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanında bilimin son buluşlarından da faydalanarak, kentsel öğeleri koruma odaklı olmalıdır. Yavaş Şehirlerde gürültü kirliliğini ve trafiği azaltmak, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları desteklemek ve yerel estetik öğeleri korumak gibi kriterler ön plana çıkmaktadır.

Yavaş Şehir Kriterleri: Çevre politikaları, Altyapı politikaları, Kentsel yaşam kalitesi politikaları, Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar, Sosyal uyum, Ortaklıklar

Bu kriterleri karşılayarak Slow City (Yavaş Şehir) Belediyeler Birliğine üye olan Türkiye’den 14 yerleşim birimi bulunmaktadır; Akyaka, Muğla, Eğirdir, Isparta, Gerze, Sinop, Gökçeada, Çanakkale, Göynük, Bolu, Halfeti, Şanlıurfa, Perşembe, Ordu, Seferihisar, İzmir, Şavşat, Artvin, Taraklı, Sakarya, Vize, Kırklareli, Yalvaç, Isparta, Yenipazar, Aydın, Uzundere, Erzurum

Müdürlüğümüzce 01.03.2017 tarihinde başlatılan yeni bir ARGE projesi ile 'Yavaş Şehir' kriterlerine uygun hale gelebilecek yerleşim birimlerimizin araştırılmasına başlanılmıştır. Literatür ve kaynak taraması yapılarak özellikle yukarıdaki yavaş şehir konseptine uygun 14 yerleşim birimimizin son durumları proje kapsamında analiz edilerek uygun olanlar ile temasa geçilecektir. Projemizin nihai amacı Yalova’da en az bir yerleşim biriminin “Yavaş Şehir Uluslararası Birliği”ne üye olmasını sağlamaktır. Proje kapsamında yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ile işbirliği yapılacaktır"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.