Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Üniversitesi Merkez Kampüsünün Temeli Atıldı

Yalova’da uzun yıllardır uğraş verilen TİGEM arazisine kampüs projesinde mutlu sona ulaşıldı. TİGEM tarafından üniversiteye tahsis edilen 940 dönüm alana kurulacak kampüs için ilk temel düzenlenen törenle atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Üniversitesi Merkez Kampüsünün Temeli Atıldı

TİGEM’den alınan 940 dönüm alan içinde kurulacak olan Yalova Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde ilk temel düzenlenen törenle atıldı. Etkinlik Kültür Sanat ve Spor Daire Başkanlığı Salonu’nda yapılan sunumla başladı. Burada kampüs alanında yapılacak çalışmalarla ilgili Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdağ, bilgi verdi. Kampüste toplam 350 bin metrekare inşaat alanı olacağını kaydeden Prof. Dr. Bozdağ, “Kampüs içerisinde merkezi dersliklerin yanı sıra fakülte binaları, botanik bahçe, futbol sahası, tenis kortu, 8 bin kişilik bir amfi tiyatro, katlı otopark, marina, cami, laboratuarlar, kapalı spor salonu yer alacak” dedi.

Kampüsün karşısında bulunan alanda 3 bin kişi kapasiteli öğrenci yurdunun yapılacağını kaydeden Prof. Dr. Bozdağ, kampüs içinde vatandaşların gezebileceği, halka açık alanların da olduğunu kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu ise bugüne gelinmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Prof. Dr. Eruslu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi bir reaksiyon ilerlemesi 3 kademede oluyor. Birinci kademesi kuluçka. İkinci kademesi çekirdekleşme, üçüncü kademesi ise büyüme 4 sene kuluçka kademesi olarak geçti. Bu kuluçka periyodunda yapılan hiçbir faaliyet gözükmedi. Çünkü hepsi; ana rahminde çocuğun büyümesi gibi içeride büyüdü. Bugün temelle reaksiyon çekirdekleşiyor. Bundan sonraki kademede büyüme kademesi başlıyor. En kısa zamanda reaksiyon büyücek ve bütün Yalova’yı kapsayacak. Bugün yapılan çalışmalarda kapıcısından rektörüne kadar hepsi bu davaya gönül vermiş ve emek vermiştir. Bundan sonraki çalışmalarda destekler arayarak devletin vermiş olduğu destekle kampüsümüzü tamamlamak istiyoruz.”

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, üniversitenin gelecek 10-15 yılını şimdiden görebildiklerini belirerek, “Yalova gelecekte il nüfusu 500 bine, kent merkezi olarak 250 bine ulaşan, 30 bin öğrencisiyle Türkiye’nin ideal kent büyüklüğüne sahip bir il olacaktır. Üniversitenin burada yeri önemli. Çok tartışıldı Yalova’da. Kampüsün kentle bütünleşmesini önemsiyorum. Üniversitenin kentle bütünleşen bir mesafede olmasını gerçekten önemli buluyorum” diye konuştu..

Yalova Valisi Esengül Civelek ise Yalova için anlamlı ve tarihi bir günü yaşadıklarını belirerek, söyle konuştu: “Bugün Yalova için anlamlı, tarihi bir gün. Üniversite kampüsünün ilk binasının temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kurulduğu 2008 yılından bu ya her yıl artan öğrenci sayısı, kaliteli eğitim, güçlü akademik kadrosuyla diğer üniversitelerle rekabet edebilir güce sahip olan üniversitemizle gurur duyuyoruz. Üniversitemizin daha ileri yerlere götürülmesi için ve Yalova’nın bir eğitim kenti olması noktasında, devlet, üniversite, özel sektör, sivil toplum kuruluşları olarak var olan iş birliğimizi güçlendirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Temelini atacağımız binanın ardından yeni binaların yapımları başlayacaktır ve 2013 yılı üniversitemiz için yatırım yılı olacaktır.”

Ardından Vali Civelek, Başkan Koçal, Rektör Prof. Dr. Eruslu, Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Dnz. Kıd. Albay Meftun Dırman, Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız, Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Çelik ve Prof. Dr. Bozdağ temele ilk harcı koyacak olan butona bastı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.