Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Yalova Suyu Bilinçsiz Kullanıyor"

Yalova İl Özel İdaresi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ve Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen Su değerlendirme Toplantısında konuşan Yalova Valisi Esengül Civelek Yalova halkının suyu bilinçsizce kullandığını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Yalova Suyu Bilinçsiz Kullanıyor"

Yalova'nın burun buruna geldiği kuraklık ve mevcut su kaynakları ile susuzluğun önüne nasıl geçileceği konusu Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Salonunda düzenlenen Su değerlendirme Toplantısında mercek altına alındı. Yalova İl Özel İdaresi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ve Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıya Yalova Valisi Esengül Civelek, Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, DSİ 1'nci Bölge Müdürü Sinan Sarıoğlu, Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz ile kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı."Yalova Su Eylem Planını Hazırladık"

Toplantının açılış konuşmasını ise Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan gerçekleştirdi. Karahan konuşmasında, "Yalova İl Özel İdaresi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ve Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen Su değerlendirme Toplantısına hoş geldiniz. Su yeri doldurulamayan bir kaynaktır. Uğrunda savaşlar yapılmış olan bu kaynak uğruna gelecekte de ciddi mücadeleler verilecektir. 40 yıl önce Dünya nüfusu 3.5 milyardı. Şu anda 7.2 milyar. 50 yıl içinde de katlanarak artması bekleniyor. O nedenle su çok büyük bir önem kazandı. Bu kaynağın iyi korunması ve değerlendirilmesi lazım. Gelecekle ilgili plan yapan devletler, kurum ve kuruluşlar su ile ilgili önemli kararlar almak zorunda kalmıştır. Ülkemizde ve ilimizde meteorolojik bir kuraklık yaşanmaktadır. Geçmişte suyun adil kullanımı ile ilgili bir takım sıkıntılar yaşanmıştı. Özellikle Körfez Köprüsünün geçişi ile birlikte ilimizde ciddi anlamda bir hareketlilik ve Yalova'nın geleceği ile ilgili farklı nüfus projeksiyonlarına göre acaba ilimizdeki mevcut su ne kadardır ? Yeterlimidir, bundan sonraki projeksiyonlara göre acaba ne türlü tedbirler alınması gerekir ? bunlar çalıştay da irdelenecek. Yine Yalova'nın Su Eylem Planını da hazırladık" dedi."Herkese Görevler Düşüyor"

Karahan'ın ardından söz alan Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise susuzluğun önüne geçilmesinde herkese görev düştüğünün altını çizerek, "Çok önemli bir konuyu konuşuyoruz. Ama konuştuğumuz, konuştuğumuz yerde kalacaksa bir önemi yok. Genelde ilerlemek mesafe almak lazım. Bu konu artık sadece Türkiye'nin değil Dünyanın en önemli konusu. Bundan sonraki süreçte en fazla mücadele vereceği konu sudur. Su kaynakları hızla azalıyor ve su israfı artıyor. Adaletsiz su kullanımı da artmayı sürdürüyor. Öyleyse önce kendimizden başlayıp bu konunun önemini idrak etmeliyiz. Geçen sene bu konunda bazı serzenişler oldu. Ama incelediğimizde konunun sebebi biziz ama çözümü de bizi. Yalova'da su kaynaklarımız açısından bakıldığında su sıkıntısı olmaması gereken bir il. Ama bizde su sıkıntısı çeken iller arasına girdik. İlimizdeki barajın, göletlerin daha da zenginleşmesi artması için elimden gelen gayreti gösteriyoruz. Konuyu her fırsatta Orman ve Su Bakanımıza da aktarıyoruz. Herkese burada bir görev düşüyor. Sorun belli, çözümde belli. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Kamunun malını kullandığımızın farkında olarak su kullanımında dikkatli davranmalıyız" dedi."Yalova Suyu Bilinçsiz Kullanıyor"

Yalova Valisi Esengül Civelek ise konuşmasında Yalova'nın su tüketiminde Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğundan dert yandı. İçme suyu ile bahçe sulayanların olduğunu dile getiren Yalova Valisi suyun bilinçsizce tüketilmesinden herkesin zara göreceğini dile getirdi. Vali Civelek konuşmasında, "İlimizde sürdürülebilir su temini. Su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi. Adil su kullanımın bilincinin oluşturulması. Suyun kıymetinin bilinmesi son derece önemli. Doğada hiç bir kaynak sınırsız değil. Su da kıt bir kaynak. Biz öyle bir alışmışız ki istediğimiz gibi suyu tüketiyor, kullanıyor ve kirletiyoruz. Suyun kıt bir kaynak olduğunu düşünmüyoruz da. Oysa içmek ve tarımsal üretimde kullanmak üzere yeterli su temin edilemezse yaşayamayız. Ülkemiz şu anda su kıtlığı çekmiyor ama Küresel ısınma sonucunda meydana gelen iklim değişiklikleri, artan nüfus, suda ki kirlenmeler suya talebin her geçen gün artması bizi suyun tasarruflu kullanımına yöneltiyor. İnsanın en temel ihtiyacı sağlıklı ve temiz su temini konusunda gerekli önlemler zamanında alınmazsa gelecek yıllar sıkıntılı olacaktır. Yalova'ya gelince. Yalova fazla su tüketiyor. Türkiye ortalamasının üzerinde bir tüketime sahip. Yalova suyu bilinçsiz kullanıyor. İçme suyu ile bahçeler sulanıyor. Suyun temini konusunda başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere İl Özel İdaresi kaynaklarında KÖYDES Projesi kapsamında gerekli yatırımları gerçekleştiriyoruz. Ama asıl olan suyun dikkatli kullanılması ve tasarruflu olunmasıdır. 3 yıl önce göreve başladığımda köy ziyaretlerimde muhtarlardan su depolarının temiz tutulmasını ve suların klorlanmasını istedim " sözlerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Yalova Su Çalıştayı gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel'in yaptığı çalıştayda Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, DSİ 1'nci Bölge Müdürü Sinan Sarıoğlu ve Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan söz alarak ildeki su kaynakları ve bu kaynakların verimli kullanımı konusunda sunumlar gerçekleştirdiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.