Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Yalova sahipsiz mi?"

Çiftlikköy Belediyesi eski Başkanı Metin Dağ, Yalova’daki bütün belediyelerin 50 binlik plan devreye girmeden 25 binlik planı deldiğini belirterek “Bunun da en iyi örneği Çiftlikköy’de yaşanıyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2016 09:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Yalova sahipsiz mi?"

Dağ, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Yalova İl Genel Meclisi’nde 1/50 binlik plan üzerine yapılan görüşmeleri basından takip ettiğini ve büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Görüşmelerde meclis üyelerinin belediyelerin ve vatandaşların hazırlanan 1/50 binlik plana karşı duyarsız olduğunun dile getirildiğini hatırlatan Metin Dağ, “1 /25 binlik plan 2023 yılına kadar yeterli olması amacıyla yapılan bir çalışmaydı. Ama bu yeterli gelmeyince hemen bir 50 binlik plan yapılması çalışmasına girişildi. Gelişmeleri merakta izlemekteyim. Yalova İl Genel Meclisi’nde yapılan görüşmelerden herkesin bu plan çalışmalarına duyarsız olduğunu anlıyoruz. Hem bir vatandaş hem de eski bir belediye başkanı olarak üzüldüm” dedi.

“Yalova bu kadar sahipsiz mi” diye soran Dağ, şöyle devam etti:

“Şu anda 1/25 binlik plan bütün belediyeler tarafından bozulmuş durumda. Herkes kendi kafasına göre bir şeyler yapıyor. Belediyeler 50 binlik yürürlüğe girmeden 25 binliği deldi. Bunun hesabını yarın kim verecek? Belediyelerin aldığı her kararı 50 binlik planı yapan yetkililer onaylayacak mı? Bu yapılan yanlışlıkların sonucuna kim katlanacak? Hemen her gün Yalova’nın bir deprem bölgesi olduğu gerçeğini gazetelerden okuyor, televizyonlardan izliyoruz. Bu depremselliği dikkate alan bir plan çalışması var mı? Varsa da bir vatandaş ve 15 sene belediye başkanlığı yapmış biri olarak merak ediyorum”

İşlerin kötüye gittiğini dile getiren Metin Dağ, kötü imar uygulamalarına en iyi örneğin Çiftlikköy’de yaşandığını dile getirerek “Çiftlikköy’de imarla ilgili alınan kararları uzmanlarca incelenmeli. Kaçak yapılaşma gittikçe artıyor. Bazı bölgelerde 6 kata çıktığını görüyoruz. Bunlar nasıl 50 binlik plana uydurulacak, merak içindeyim. Çiftlikköy’deki kat artışında bölgenin depremselliği dikkate alındı mı? Hangi zemin etütlerine göre bu kat artışı yapıldı? Yetkililer bu kat artışını 25 binlik yönünden incelediler mi bilmek istiyorum ” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.