Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Kayıt Dışı İstihdamı En Düşük İl

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ali Gencer Yalova'da kayıt dışı istihdamın %18 olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Kayıt Dışı İstihdamı En Düşük İl

Gencer Yalova'nın bu anlamda Türkiye'nin en iyi illerinden birisi olmasına rağmen kayıt dışını daha aşağılara çekmek için çalıştıklarını dile getirdi.

SGK Yalova İl Müdürü Ali Gencer il binasında bir basın toplantısı düzenleyerek kayıt dışı istihdam hakkında bilgi verdi. Kurum olarak ülke genelinde kayıt dışını düşürmeye yönelik önemli bir çalışma başlatıldığını dile getiren Gencer bu kapsamda Yalova'da da önemli adımlar attıklarının altını çizdi. Türkiye'de % 45 oranında olan kayıt dışı istihdam oranının Yalova'da %18'lerde seyrettiğini söyleyen Gencer, "Yalova Türkiye'nin kayıt dışı istihdamı en az olan illerinden birisi. Ancak biz Yalova'da ki %18'lik kayıt dışı istihdam oranını daha aşağılara çekmek için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Ancak kayıt dışı ile mücadele sadece tek bir kurumun yapacağı iş değil. Buna halkın destek vermesi de çok önemli" dedi.
SGK İl Müdürü Ali Gencer kayıt dışı istihdamla mücadelenin önemini temelden anlatabilmek için çocuklara yönelik Kahraman KİT adı altında bir çizgi film kahramanı oluşturduklarını söyledi. Gencer okulların açılması ile birlikte Kahraman KİT'in maceralarını içeren CD'leri okullara dağıtacaklarını ve çocukları bilgilendireceklerini vurgulayan Gencer toplumun daha bu yaştan kayıt dışı istihdamla mücadelenin önemini anlaması gerektiğini söyledi.
SGK ve BAĞKUR ALACAKLARINA YENİ DÜZENLEME
SGK ve Bağkur alacaklarının geçtiğimiz aylarda yapılandırıldığını hatırlatan SGK İl Müdürü Ali Gencer bazı mükelleflerin ise yapılanma sonrasındaki taksit ödemelerini yapamadığını söyledi. Buna yönelik kurumun yeni bir düzenleme yaptığına değinen Gencer mükelleflere bu uygulamadan faydalanmaları tavsiyesinde bulundu Gencer açıklamasında, "15/6/2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 31/5/2012 tarihli ve 6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 42 nci maddesi ile 13/2/2011 tarihli ve 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna geçici 19 uncu madde eklenmiştir.
Geçici 19. Madde:Bozulmuş olan yapılandırma anlaşmalarının ihya edilmesine ilişkin 6111 sayılı kanuna ilave edilen bir geçici maddedir.
6111 Sayılı Kanunun Geciçi 19 maddesine göre 15/06/2012 tarihinden önce yapılandırması bozulan borçların ödenmesi mümkün hale gelmiştir.
6111 Sayılı Kanuna göre yeniden yapılandırılmış olan prim, işsizlik, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, damga vergisi ve idari para cezası borçlarının bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitinin veya cari ay primlerinin ödenmemiş olması halinde yapılandırması bozulmaktadır.

6111 sayılı yasaya göre yapılandırması 15/06/2012 tarihinden önce bozulmuş olan borçlular, 6111 sayılı kanuna ilave edilen geçici 19 madde hükmünden yararlanarak bozulmuş olan borç yapılandırmasını ihya edebilirler. 6111 sayılı kanuna göre yapılmış olan borç yapılandırması 15/06/2012 tarihinden sonra bozulmuş olan borçlular ise geçici 19.madde hükmünden yararlanamayacaklardır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.