Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da Susuzluk Dubai Modeli İle Aşılacak

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ilin su sıkınıtısını çözmek için Duabi Modeli'nin inceleyecek.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova'da Susuzluk Dubai Modeli İle Aşılacak

Dubai Belediye Başkan Yardımcısının davetlisi olarak bu ülkeye gidecek olan Salman burada Deniz Suyunun arıtılarak tatlı suya dönüştürülmesi projesi ve Yalova'nın su altyapısının yenilenmesi projeleri için hibe desteği isteyecek.
Yalova su sıkıntısını aşmak için değişik yöntemler aramaya devam ediyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'da bu anlamda Dubai'ye giderek burada deniz suyunun tatlı suya dönüşümünü sağlayan sistemi inceleyecek.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı yapan Salman konuyla ilgili bilgi verdi. Salman, "Bugün de sıkıntı yaşanıyor. Biz bu sıkıntıyı aşacağız. Benim dönemde tüm su altyapısı baştan aşağıya yenilenecek. Kredilendirme ya da hibe ile mutlaka gerçekleştirilecek. Bu konu ile ilgili 10 gün sonra Dubai'ye gideceğim. Dubai Belediye Başkan yardımcısı geçtiğimiz günlerde ziyaretime gelmişti. Bir hibede bulunmak istediklerinden bahsetti. Su ile ilgili hem orada inceleme yapacağım. Kullanılan suyun arıtma ile tekrar kullanma suyuna dönüştürülmesi ve deniz suyunun tatlı suya dönüştürülmesi ile ilgili sistemleri inceleyeceğim. Yine şebekenin yenilenmesi için de bir destek isteyeceğiz" dedi.Siyasi Meftalarla Kayıkçı Kavgası Yapmam

Yalova Belediyesi eski Başkanı Yakup Koçal'ın, susuzluğun altında beceriksizlik yattığı açıklamalarına da cevap veren Salman, "Yalova'nın öncelikli problemi ulaşımken zamanında alınmayan tedbirler nedeniyle gündeme su oturdu. Üzerine bir de üzerine vazife olmayan siyasi meftalar basında kayıkçı kavgası yapmaya başladılar. Ben bunun peşinde değilim. Şunu açık ve net söyleyeyim. Susdan siyaset olmaz. Suyun siyaseti de olmaz. Su insan yaşamının olmazsa olmazı. Benden önceki Belediye Başkanı arkadaşımız 15 Ağustos 2013 tarihinde, 'Yalova'da su sıkıntısı yok. Gökçe Barajı 1 milyon kişinin ihtiyacına cevap verecek kapasitede" diyor. Yine suyun şuursuzca kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Şimdi adama sorarlar suyun şuursuzca kullanılmaması için sen ne yaptın. Su sıkınıtısı yok derken elimde 5 ay farkla çekilmiş iki fotoğraf var. İlk fotoğraf 28-7-2013 tarihli. Gökçe barajı dolu. Diğer foto 26-12-2003 tarihli. Gökçe barajı kurumuş durumda. Bu tarihlerde Vefa Salmanın S'si yok etrafta. Su vardı da ben mi içtim. Bu konuda polemiğe girmek gibi bir derdim yok. Hele hele siyasi meftalarla hiç girmem. Pilav üstü kavurma faturalarını halktan gizleyenlerin, Yalova halkına sahte mutluluk dağıtanların bu ili getirdikleri nokta ortadadır. Ben su konusunda siyaset yapmadım. Yapmayacağım ama. Suyun birinci dereceden sorumlusu ben değilim. Seçimi erteleten de ben değilim. Bunun zararını en çok Yalova Belediyesinin göreceğini de defalarca söyledim. Bugün alınan tüm tedbirlere rağmen ancak Yalova'nın su ihtiyacının 4'te 3'te'ünü karşılayabileceğiz. Asıl sorun altyapıda. 1984'ten beri su şebekesine çivi çakılmamış. Ahkama kesenler. Basına çıkıp kendini halen bağımsız zanneden eski belediye başkanına sorarım; 2 dönem belediye başkanlığı yaptın. Depremden sonra Dünya kadar hibe destek, bütçeler geldi. Ne yaptın ne ettin önce Yalova halkına sen bunun hesabını ver. Algı psikolojisi oluşturmaya çalışmasın. Koçal o kadar iyi biliyor ki Yeşil Körfez Su Birliğinin suyu yönettiğini. Ama ona rağmen topu taca atıyor hedefe beni koymaya çalışıyor. Yemezler. 3 ayda su bitmedi. Ama ne yazık ki suya para harcayacaklarına radikal önlemlere gideceklerine yer altına yatırım yapacaklarına siyasi şov peşinde koştular" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.