Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’da 7’nin Üzerinde Bir Deprem Riski % 40”

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından organize edilen, “Yalova’da Deprem Gerçeği” konulu konferans Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından organize edilen, “Yalova’da Deprem Gerçeği” konulu konferansa katılan Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof.Dr. Şerif Barış, “Marmara’da 7’nin üzerinde bir deprem olma riski 50 yıl içerisinde %40” dedi.

Konferansa Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof.Dr. Şerif Barış, Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ömer Feyzi Gürer ve Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şevket Özden konuşmacı olarak katıldı.

Burada konuşan Konferansa Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof.Dr. Şerif Barış Marmara’da 50 yıl içerisinde 7’den büyük bir deprem olma riskinin %40 olduğunu dile getirerek, “Yalova ve çevresi tarihsel ve aletsel dönem olarak etkin bir tektonizmaya ve depremselliğe sahiptir. Geçmişte büyük depremlerin yaşandığı bir bölge olduğundan, gelecekte de büyük depremler olacaktır. Marmara Bölgesi’nde 7 ve daha üzeri bir depremin 50 yıl içerisinde olma riski %40, 100 yıl içerisinde olma riski %78’dir. Marmara’da 6 ve daha büyük ölçekli bir depremin 10 yıl içerisinde olma olasılığı %75, 30 yıl içerisinde olma olasılığı %90’dır. Yalova’da güncel deprem etkinliği normalin üzerindedir. Yalova’da 6 ve daha büyük bir depremin olma riski önümüzdeki 50 yıl içerisinde %78’dir. Aynı bölgede 7 ve üzeri bir depremin 50 yıl içerisinde olma riski %28, 100 yıl içerisinde olma riski ise %47’dir.

Kuzey Anadolu Fay hattında olası depremleri önceden tespit edebilmek için Marmara Bölgesinde birçok noktaya istasyonlar kurduk. Ama şu an için en büyük sıkıntı. Gemlik fayımı kırılacak? Armutlu ya da Çınarcık fayımı kırılacak? Yoksa Adalar fayımı kırılacak? Hangisi öncelikle deprem üretecek bunu bilmem mümkün değil. Bu nedenle istasyon sayısının daha da arttırılması lazım.
Yalova’da Delmece ve Armutlu civarında kümelenmeler arttı. Biz bu bölgeleri gözlem altında tutuyoruz. Yalova Valiliği ve Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün desteği ile buradaki istasyon sayısını arttıracağız. Burada sıkıntılardan birisi ise Gemlik, Armutlu yada Adalar faylarından hangisinde bir kırılma meydana gelirse gelsin Yalova’nın bu depremlerden etkileneceği gerçeğidir” dedi.

“Yalova’da Deprem Gerçeği” konulu konferansa Yalova Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer ile ilçe kaymakamları ve çok sayıda davetli de katıldı. Konferans sonrasında Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof.Dr. Şerif Barış, Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ömer Feyzi Gürer ve Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şevket Özden’e katılımlarından dolayı Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün bir maketi hediye edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.