Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Barosundan Kadına Şiddet Paneli

Yalova Barosu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri ve Önleme Yolları konulu bir panel düzenlendi. Panelde söz alan Avukat Habibe Yılmaz Kayar, "Kadına şiddet herkesin meselesidir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Barosundan Kadına Şiddet Paneli

Yalova Barosu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla YÜSEM Konferans Salonunda Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri ve Önleme Yolları konulu bir panel düzenledi. Panele Psikolog Filiz Esin Boztaş ile Av. Habibe Yılmaz Kayar'ın konuşmacı olarak katıldılar. Panel öncesinde söz alan Yalova Barosu Başkanı Cevdet Bekler kadına şiddetin ne olursa olsun önlenebileceğine inanmadığını söyledi. Bekler konuşmasında, "Biz Yalova Barosu olarak tüm sosyal olaylarda toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Ama kadına yönelik şiddete daha da karşıyız. Çeşitli düzenlemelerle güncellenen kadına şiddetin önlenmesini sağlamayı hedefleyen 6284 sayılı kanun ile devletin bu konuya biraz daha fazla eğildiğini görüyor ve bundan mutluluk duyuyoruz. Ancak ne yaparsak yapalım kadına şiddetin önüne geçemiyoruz. Bundan sonra önleyebileceğimize de inanmıyorum. Bunun sebebi ise devletin yaptırım gücünün ve bu konuda ki eğitimin yetersiz oluşudur. Biz kadınlarımızın haklarını bilmeleri ve bu tip bir olay karşısında neler yapabileceklerini öğrenmeleri adına 100 soru, 100 cevap adlı bir kitap bastırdık. Bu kitapta kadınların bir şiddet olayına uğramaları durumunda neler yapacaklarını ve nasıl bir yol izleyeceklerini anlattık. Bu kitabı da kadınlarımıza ücretsiz dağıtıyoruz" dedi.

Bekler'in ardından söz alan panelistlerden Avukat Habibe Yılmaz Kayar ise, "Kadına şiddet bir avuç kadına yönelik bir durum olarak algılanmaktadır. Ancak bu herkesin meselesi olmalı ve herkes çözüm üretmek adına çaba harcamalıdır. Kadına şiddeti anlamak için kendimizle yüzleşmeliyiz. Kadına yönelik şiddetin kaldırılması bu toplumun ilerlemesine ön ayak olacak bir meseledir. Kadına şiddet sadece evli ya da boşanmış kadınlara yönelik olarak algılanmamalıdır. Ülkemizde flört aşamasında ki kızlarımıza yönelik şiddette her geçen gün artmaktadır. Ailelerin bu anlamda kızlarına kapılarını kapamamaları ve onların sorunlarını paylaşmaları da çok önemlidir" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.