Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalı Caddesinde Çalışmalar Nisan Ayında Başlayacak

Yalova Belediye Meclisi’nin kararı ile Yalova’ya girişi sağlayan ana arterlerden biri konumundaki Yalı Caddesinde düzenleme yapma kararı alan Belediye çalışmalara Nisan ayı içerisinde başlamayı hedefliyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Belediye Başkanı Koçal, “Bu cadde Prestij Cadde olacak” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Yalova Belediye Meclisine getirilen Yalı Caddesinin düzenlenmesi projesi meclisten onay almıştı. Bunun üzerine gerekli çalışmalara başlayan Yalova Belediyesi oluşturulan projeyi basına tanıttı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal tarafından sunumu yapılan proje kapsamında ile girişi sağlayan en önemli ana arterlerden birisi durumundaki Yalı Caddesinin çehresi tamamen değişecek. Binalarda belirlenen birkaç renk dışında boya kullanılmasına izin verilmezken bu renklerin binalarda belirli bir senkronla kullanılmasına özen gösterilecek. Yine bu cadde üzerinde yer alan binalarda yaygın olarak bulunan klimalarda ya sökülecek ya da gizlenecek. İş yerlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı caddedeki reklam panolarının dik olarak kullanılmasına da izin verilmezken belirtilen ölçülerde ve yatay olarak bu panolar binalarda yer alacak.

Yalı Caddesinde görsel bütünlüğün sağlanacağını dile getiren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Yalova Belediyesi’nin yönetimine geldiğimizin ilk yılında kent merkezinin görünümünü güzelleştirmek ve daha modern bir kent olabilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Şehir merkezimin giriş bölümündeki Yalı Caddemizi, ilimizin vitrini haline getireceğiz. Yalova Belediyesi olarak amacımız; Yalı Caddesindeki yapılarda ki yıpranmaları ve görsel kirliliği gidermek, cadde boyunca görsel bütünlük sağlamaktır. Bu nedenle Yalı Caddesinde düzenleme çalışmalarına başladık. Caddenin kaldırımları sökülerek yenileniyor. Kaldırımların yenilenmesi ve genişletilmesinin ardından ışıklandırma ve ağaçlandırma çalışmalarına başlayacağız. Bu caddede uygulanacak projedeki müdahale tekniklerini belirleyen Yalova Belediyesi, Kent Estetiği Komisyonu tarafından hazırlanan çalışmalarla; çevredeki binaları estetiğe uyumlu hale getirilecek. Yalova’nın girişi olan Yalı Caddesi bir prestij Caddesi kimliğine kavuşturulacak. Cadde üzerinde toplam 40 binanın cephesine müdahale edilerek; cephe kaplamaları, sıva ve boya çalışmaları, dekoratif söve ve kat silme uygulamaları, elektrik, telefon kabloları, klima dış ünite kutuları gizlenecek. Tabelalar ise sıfırlanacak” dedi.

Projeye yönelik tebligat çalışmalarına başladıklarını da dile getiren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Cadde üzerindeki ev ve dükkanların mülk sahiplerine tebligat yapılmaya başlandı. 30 gün içerisinde mülk sahipleri belediyeye başvurup projenin binalarına yönelik bölümünü kendilerinin yapmak istediklerini belirtebilir. Bunun dışında projeyi belediye uygulamaya sokacak. Henüz mali anlamda keşif sürüyor. Yaklaşık 80 ila 100 bin TL’lik bir maliyet bekliyoruz. Bu maliyet caddedeki mülk sahiplerine katkı payı olarak bölünecek” şeklinde konuştu.“ÇEVRE YOLU ÇALIŞMALARI HAZİRAN AYINA KADAR BAŞLAYACAK”

Yalova’nın trafik yoğunluğunun azaltılması anlamında en önemli adımlardan birisi olacak “Çevre Yolu” projesi hakkında da bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Çevre Yolu Projesi’ni çok önemsiyoruz. İlin trafik yoğunluğunun azaltılmasında etkin bir rol üstelenecek. İl içerisindeki yükü büyük oranda azaltacak. Kadıköy zerinden Çınarcığa kadar uzanacak olan Çevre Yolu ile ilgili Şubat ayı meclisinde bir karar alınacak kanaatindeyim. Ardından mülkiyet sorunlarının halledilmesi çalışmasına başlanacak. Bunların tamamlanması ile birlikte en geç Haziran ayında çalışmalara başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.“ÖRTBAS EDİLİYOR KANAATİ HAKİM”

Başkan Koçal bir gazetecinin geçen dönem Belediye Meclis Üyeleri hakkında başlatılan soruşturmayı hatırlatması üzerine ise, “Geçen dönem Belediye Meclis Üyeleri hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Ancak soruşturma sadece imar konularında açıldı. Örneğin Kipa ve Yaçev gibi konularda meydana gelen parasal ilişkilerle ilgili her hangi bir soruşturma başlamadı. Oysa delilli ispatlı bir takım ilişkiler var. Bu konularda her hangi bir soruşturmanın başlamamış olması bizde konunun örtbas ediliyormuş kanaatinin oluşmasına yol açtı” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.