Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Uyuşturucu İle Mücadele Terörle Mücadeleyle Eşdeğerdir"

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Yürüyüşü kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşte yaptığı konuşmada, "Uyuşturucuyla mücadele aslında terörle mücadeleye eş değerdir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2017 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Uyuşturucu İle Mücadele Terörle Mücadeleyle Eşdeğerdir"

Vali Yılmaz ardından kısa adı AMATEM olan Yalova'nın ilk ve tek Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Ayakta Tedavi Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve il protokolü Yalova Valiliği koordinasyonunda Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Yürüyüşü'ne katıldılar. Gazipaşa Caddesi Mendirek Mevkiinden başlayan yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam etti. Burada bir konuşma yapan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz uyuşturucu ile mücadele konusunda önemli saptamalarda da bulundu. Yılmaz burada yaptığı konuşmada, "Uyuşturucuyla mücadele aslında terörle mücadeleye eş değerdir çünkü uyuşturucu başta terör örgütlerinin ve suç odaklarının bir finans kaynağıdır. Sadece finans kaynağı değil aynı zamanda geleceğimizin teminatı gençlerimizi tehdit eden, geleceğimizi tehdit eden bir silahtır. Dolayısıyla uyuşturucuyla mücadelede de tıpki terörle mücadelede olduğu gibi kararlı, tavizsiz yoğun bir uygulamayı hep birlikte sürdürmekteyiz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm ülke genelinde uyuşturucuyla mücadelede çok önemli ve kıymetli adımlar atılmış, bu konuda yoğun çalışmalar sergilenmektedir. İlimizde de sadece valiliğimizin koordinesinde güvenlik güçlerimizin koordinesinde değil tüm kurumlarımızla, stk’larla, vatandaşlarımızla çok çetin bir anlayış içerisinde mücadele etmekteyiz. Dolayısıyla bu konuda nasıl omuz omuza verirsek, bu konuda atacağımız başarılı adımlarda da her birinizin katkısı büyük olacaktır. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Uyuşturucuyla mücadele konusunda gerek uyuşturucu arzında bulunanlara, tacirlere, sokak satıcılarına yönelik çok yoğun bir mücadele sergilemekteyiz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızı seferber ettik. Bu konuda herkes mücadele etmektedir. İlimizde daha önce olmayan ayaktan tedavi merkezimizi de açmış olacağız. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen gençlerimiz, bu uyuşturucudan kurtulmak istediğini belirtecek ve biz onlara her türlü destekte bulunacağız. Bu merkezimiz yoğun bir çalışma gösterecek. Gençlerimizin her biri ya bir sporun dalı ya da bir sanat dalıyla buluşturulacak. Narkotik Eğitim Tırı’nı da bu kapsamda ilimize ikinci defa getirdik. Son bir yıl içerisinde toplam 25 bini vatandaşımız burayı ziyaret etmiştir. Daha yapacağımız çok iş var. Önemli olan tüm vatandaşlarımızın, ailelerimizin, gençlerimizin yapılan bu çalışmaların farkında olması ve bu konuda bizlerle hareket etmesi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu. Spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Programın ardından Vali Yılmaz ve protokol heyeti, çeşitli STK’ların açmış olduğu stantları gezdiler.

AMATEM'in açılışını yaptı
Yalova Valisi 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nında ki programdan sonra kısa adı AMATEM olan Yalova'nın ilk ve tek Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Ayakta Tedavi Merkezi'nin açılışına geçti. Buraya gelişinde Yalova Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hakan Sezen tarafından karşılanan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve beraberindekiler merkezin açılışını gerçekleştirdiler. Burada merkezin çalışması hakkında Vali Yılmaz'a bilgiyi ise Amatem Sorumlusu Psikiyatrist Hekim Funda Çiçek verdi. Çiçek, "Amatem Ayakta tedavi merkezi ilimizde ilk kez devreye girecek. Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği binası içerisinde kurulan merkez alkol ve madde bağımlılığına yönelik tedavi hizmeti veren ve bu konuda araştırmalar yapan bir merkez durumunda. Amatem'e alkol ve madde kullanımı sorunu olanlar kabul edilmektedir. Zorunlu tedavi söz konusu olmayıp, kişilerin kendi istekleri ile tedavi yapılıyor. Bu nedenle merkeze başvuru sırasında kişilerin alkol veya madde kullanmamış olması veya alkol ya da madde etkisinde olmaması gerekiyor. Bağımlılık tedavisine başvuran kişilerin verilen randevuya gelmesi tedavi protokolüne uyması ve tedavi motivasyonu, tedavinin başarısı için önemli unsurlardan biridir" dedi.
Vali Yılmaz daha sonra AMATEM'i gezerek birimleri inceledi. Vali Yılmaz, Yalova Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hakan Sezen'den bilgiler aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.