Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uluslararası Model Orman Ağı Yalova'da Başladı

Uluslararası Model orman Ağı Toplantısı Yalova'da başladı. 1315 Kasım 2012 tarihleri arasında devam edecek olan toplantıya 11 ülkeden toplam 28 yabancı konuk katılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Uluslararası Model Orman Ağı Yalova'da Başladı

Yalova Orman Genel Müdürlüğü ve Medforum tarafından düzenlenen Uluslar arası Akdeniz Model Orman Ağı toplantısına ev sahipliği yapıyor. Toplantıda İspanya, Fas, Tunus, Hırvatistan, Arnavutluk, Cezayir, Kanada, İtalya, İsveç, Fransa ve Kostarika'dan 28 yabancı konuk yer alıyor. Yalova'nın Termal İlçesi Termalium Wellness Park Otel'de düzenlenen toplantıya Yalova Valisi Esengül Civelek, Orman İdaresi Planlama Daire Başkanı Rüstem Kiriş, Akdeniz Model orman Ağı sekretaryası direktörü Peter Bosseou'da katıldı.

Toplantının açılışında söz alarak Yalova ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Coşkun Köksal Yalova'nın Türkiye'nin orman örtüsünün küçük bir modeline sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle Yalova'nın ağa kabul edildiğini vurgulayan Köksal, "Yalova gerçekten de model ve örnek bir şehir. Bizler büyük tesisler yaparken küçük modellerini yaparız. Biz ormancılara göre Yalova Türkiye'nin küçük bir modeli. Yalova'da 20 kadar odunsu ağaç türü var. Yalova ülkenin yüz ölçümü olarak en küçük ili olmasına rağmen yüzde 59'luk orman varlığı ile Türkiye'nin 4'nci sırasında yer alıyor" dedi.

Köksal'ın ardından kürsüye gelen Orman İdaresi Planlama Daire Başkanı Rüstem Kiriş ise Orman İdaresi Planlama Dairesinin 2014-2017 yılları arasında model orman ağını tüm Türkiye'ye yayacaklarını dile getirerek, "Ülkemizde ilk orman angajman planı 1917 yılında yapılmıştır. Planlı döneme geçtiğimiz 60'lı yıllardan sonra 1963 ve 1972'de Tüm Türkiye'yi planlayan sektörel anlamda tek kurumuz. Bu da Türk Ormancısı ve Angajmancısının gururu olmuştur. 2008 yılı itibarı ile İspanya'da Akdeniz Ormancılık Model Orman Ağı'nın kurulması ile birlikte Orman genel Müdürlüğü olarak Daire başkanlığımız buraya taraf olmuş ve mutabakat zabtını imzalamıştır. 2011 yılı itibarı ile de Yalova bu ağa dahil olmuştur. Yalova Model Orman Ağı'na seçilmesinde ekolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri etkili olmuştur. Önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'ye model orman ağını kurmak üzere Yalova örnek olacaktır. 2011 yılı itibarı ile bakanlığımız yeniden yapılandı 2014 ila 2017 yıllarını kapsayacak stratejik planımızda da model orman ağının genişletilmesi yer alıyor. Böylece kendi milli model orman ağımızı kuracağımızı deklare ettik" diye konuştu.

Ağın 10 milyon hektar alanı kapsadığına dikkat çeken Akdeniz Model orman Ağı sekretaryası direktörü Peter Bosseou ise, "Yalova Model Ormanı ağa katıldıktan sonra büyük bir ilerleme kat etti. Bunu takdirle karşılıyoruz. Çok hızlı yol alınıyor ve Türkiye'nin ulaşması gereken hedeflere de ulaşılıyor. Bu ilerlemeden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Akdeniz Model Orman Ağı çok kısa sürede çok güzel işler başardı. Bu hafta içinde önümüzde çok önemli hedefler var. Ben ağ üyesi ülkelerin mutlaka irtibatlı olmalarını ve sık sık görüşmeler yapmalarını istiyorum. 60 bölgemiz ve 30 ülke bu ağa üye. Neredeyse 10 milyon hektar temsil ediliyor bu ağ kapsamında. Milyonlarca kişi bu ağda çalışıyor. O nedenle Akdeniz Model orman Ağı müthiş bir ağ. Bu ağ üye ülkelere küresel anlamda bir öğrenme imkanı tanıyor" dedi.

Türkiye'nin ve Yalova'nın Uluslar arası Akdeniz Model Orman Ağı'na katılmasının önemine değinen Yalova Valisi Esengül Civelek'de konuşmasında şu noktalara değindi; "Sürdürülebilirlik konusunda ihtiyaç duyduğumuz bilincin oluşumuna katkı sağlayacak bu toplantının Yalova'da gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyor, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son yıllarda ormanların ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan önemleri ile ilgili olarak toplumdaki bilinçlenme, beklenti ve taleplerde artış gözlenmektedir. Dünya yaşamı için vaz geçilemez en önemli doğal kaynaklarımızdan birisi olan aynı zamanda yenilenebilir bir kaynak olarak da değerlendiren ormanların sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak önemli bir potansiyele sahip oldukları kabul edilmektedir. Ülkeler bu doğrultuda politikalar oluşturarak ormanların sürdürülebilir yönetimi hakkında ciddi adımlar atmaktadırlar. Ormanların sürdürülebilirliğinin orman içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın sosyal, ekonomik, kültürel gelişimleri ile bağdaştıran Uluslar arası Model Orman Ağına ülkemizin ve aday olarak ilimizin katılımını çok anlamlı buluyorum. Model ormanların doğal kaynaklarımızın daha etkin, daha verimli, daha ekonomik, daha adil kullanılmasına imkan sağlayacağı diğer yandan orman içerisinde yaşayan ancak gelir seviyeleri sınırlı olan vatandaşlarımıza yönelik olarak uygulanacak gelir arttırıcı projelerle orman köylülerimizin sosyoekonomik kültürel konumlarının güçlendirileceği de bilinen bir gerçektir"

3 gün sürecek olan toplantıda Odun Dışı Orman Ürünleri Çalıştayı da yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.