Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Top Mülkiye Müfettişinde

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Mihenk Sokaktaki işyerlerinin kapalı çıkmalarının mutlaka yıkılacağını ancak bugün ya da yarın Yalova’ya gelecek olan Mülkiye Müfettişinin incelemesi sonrasında Ekim ayına kadar süre verilip verilemeyeceğinin söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2018 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Top Mülkiye Müfettişinde

Mihenk Sokakta, Yalova Belediyesi ile esnafı karşı karşıya getiren yıkım konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, olayın sulandırıldığından dert yandı. Olayda hukuksal zorunluluk olduğunu hatırlatan Salman konuyla ilgili alınan kararların bulunduğuna değindi. “Burası Muz Cumhuriyeti değil” diyen Salman yıkımın mutlaka yıkılacağına vurgu yaptı. Salman konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı, “Bu işi ne yazık ki sulandırdılar. Açık ve net söylüyorum. Herkes her şeyin ne olduğunu biliyor. CHP'de biliyor, AK Parti grubu da biliyor. 3,5 veya 15 günlük bir süreç değil. Uzun süredir devam eden bir süreç. Arkadaşlar yaparken ben kendilerini uyardım. Yapmayın; bir gün yıkılacak dedim. Zaman zaman oradan geçerken oradaki arkadaşlara da söyledim. Hatta belediyenin sosyal tesisini yaparken yan tarafı yapmayın diye uyardım. Bu işin buralara geleceği belliydi. Kanunun gereklerini yapmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti hukukla yönetilen bir devlet. Bir belediye kanunu var, o kararı da uygulamak zorundayız. Bunun gereğini yerine getirdik. Yıkım sırasında da esnaflar bir araya toplandılar. Esnafla bir araya geldik defalarca anlattık. Durumun vahametini anlattık. Çünkü sayışta denetçisi bunu raporuna yazmış. Mutlaka bu uygulama yapılmak zorunda dedik. Onlar da bunu biliyorlardı. Önce anlayışla karşıladılar. Sonra mağdur oluyoruz dediler. Biz de esnaflıktan geliyoruz; esnaflığın ne olduğunu biliyoruz. Konuyu meclise taşıdık. Mecliste konu çok sürüklendi. Önce reaksiyon verdiler. Bugün konuşan AK Parti meclis üyeleri, bu konuda çok tepki verdiler. Meclisten geçmeme durumu söz konusuydu. Çanakkale ve İzmir'den ilgili yönetmeliği getirdim. Çalışma ve araştırma yapıldı. Hukuksal boyutuna bakıldı. Oradaki uygulamalara bakıldı. Herhangi bir sıkıntı olmadığı görüldü. Meclis şuna karar verdi. Bad Godesberg Parkı ve Mihenk Sokak için konuşuyorum.  Özellikle buralarda yeni bir uygulama yapılması gerekiyordu. Buradaki arkadaşları topladık ve konuştuk. 15 metre işgal var dedik; 5 metreyi düşürdük. 5 metre siz geri çekmek zorundasınız dedik. Buna yıkım demek de doğru değil. Zaten kamunun malını kullanıyorlar. Kamunun malını kullandıklarına göre, o kamu malı kanununa uyulmak zorunda. Bana geldiler; Ekim ayına uzatalım dediler. Neden Ekim ayına uzatılsın ki? 15 gün önce arkadaşlar ben sizden anlayış bekliyorum dedim. Mihenk sokaktaki esnaftan o anlayışı göremedim. Gereksiz bir reaksiyon gösterdiler. Burası muz cumhuriyeti değil”

Mülkiye Müfettişi son kararı verecek
Bu hafta içerisinde Ankara’dan Mülkiye Müfettişinin geleceğini ve Mihenk Sokak’ta inceleme yapacağını söyleyen Salman, “Sonra Ankara'dan mülkiye müfettişi aradı. Bu konu ile ilgili Yalova'ya geliyorum dedi. Bugün veya yarın müfettiş buraya gelecek. O geldiğinde bakacağız. Bize yaklaşımına göre ne yapacağımıza ona göre karar vereceğiz. Bu kanuna uygun hale getirilmek zorunda. Ya yıkılacak, ya yıkılacak. Oradaki esnafın derdi; öteleyip Ekim ayına attırmak. Niye Ekim ayına atılsın? Diyorlar ki yaz geldi. Yazın insanlar açık havada otururlar. Saçma bir yaklaşım. Topu taca atmaktan başka bir şey değil. 2 sefer yıkmaya gittik. Tutanakları tuttuk. Elimizde video çekimleri var. Şu an bekleme de ama hafta içi netleşecek. Burası kanuna uygun hale ya getirilecek ya getirilecek. Kimse kanundan büyük değil. Çıkarılan yönetmelikte onların lehine işledi” dedi.

“Görevden al dediler diye görevden almam”
Mihenk Sokakta ki yıkım esnasında Zabıta Müdürü Mustafa Mürseloğlu’nun AK Partili meclis üyelerini eleştirmesi sonrasında AK Parti kanadından gelen, “Görevden al” çağrısına da değinen Salman, “Bir dayatmayla bana gelindiğinde ben önce beklerim. Benim huyumdur o. Gazetecilik yaparken bile 24 saat geçmeden bir reaksiyon vermem. Arkadaşlar geldi. Orada bir karmaşa olmuş. Zabıtaya bazı söylemlerde ithamlarda bulunmuşlar. Talihsiz bir söz çıkmış Zabıta Müdürümüzün ağzından. Çıkar özür diler. İnsanız sonuçta hata yaparız. Affetmek bir erdemdir. Özür dilemek de bir erdemdir. Tutup da, bu kişiyi görevden al yoksa biz gereğini yaparız demek abeste iştigal kimse kusura bakmasın. Oradaki atmosferi kim yaşarsa yaşasın, ağzından daha kötü bir şey de çıkabilir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.