Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tıp Fakültesi İçin, "B" Planı Hazır

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Niyazi Eruslu YÖK'ün koyduğu 500 bin nüfus şartına göre Yalova'da bir Tıp Fakültesi açılmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tıp Fakültesi İçin, "B" Planı Hazır

Prof. Dr. Eruslu, "Ancak bu ile Tıp Fakültesini kazandırmak için bir B Planımız var" dedi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu CHP Yalova Belediye Başkan aday adayı Vefa Salman'ı ziyaret ederek aday adaylığını kutladı. Burada Yalova'ya bir Tıp Fakültesi kazandırılması konusunda açıklamalarda bulunan Eruslu YÖK'ün bu konuda bir prensip kararı olduğunu söyledi. Nüfusu 500 binin altında olan illerde Tıp Fakültesi açılmasının mümkün olamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Eruslu bu konuda bir B Planı yaptıklarını ve bunu hayata geçirmek içinde ilk adımları attıklarını söyledi. Eruslu Yalova Üniversitesi'nin TIP Fakültesi açabilmesi konusunda ki uygulayacağı yolu şu sözlerle açıkladı;
"Yalova Üniversitesi olarak sayın Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu hedefler doğrultusunda yeni, öncelikli ve teknoloji odaklı bir üniversite kurmak istiyoruz. Onun için Yalova Üniversitesi olarak Türkiye'de olan bölümleri açmamaya özen gösteriyoruz. Aldığımız öğrencinin mezun olduktan sonra ki istihdam oranı, Türkiye'nin sorunlarını çözmesi ve bölgenin imkanlarını göz önünde bulundurarak seçim yapıyoruz. Örneğin önümüzdeki günlerde Tarım Yönetimi Mühendisliği bölümünü açmak istiyoruz. Atatürk Araştırma Enstitüsünün imkanlarının aynı anda eğitime de yansıması lazım. O nedenle de bu bölümü açmayı uygun gördük.

Bir diğer konu ise Tıp Fakültesi konusu. Bu konunun da 3 boyutu var. Bunlar üniversite, bölge ve YÖK boyutları. YÖK'ün almış olduğu bir prensip kararı var. Bu karara göre üniversitenin açıldığı ilde merkez nüfusun 500 bin olması gerekiyor. Dolayısıyla şu gün ki şartlarla Yalova'da bir Tıp Fakültesi açılması imkanı yok. Yalova'nın nüfus projeksiyonuna baktığınızda da uzun yıllar böyle bir nüfusa ulaşılması mümkün değil. Ancak bizim bu konuda bir, 'B' planımız var. Tıp Fakültesi YÖK'den geçemiyor ama Sağlık Bilimleri Fakültesi geçebiliyor. Öncelikle bu fakültenin altyapısını ve gerekçelerini YÖK'e gönderdik. Öncelikle bu fakültenin açılmasını sağlayacak ve bu fakülte içerisinde TIP Fakültesinin yapılanmasını tamamlayacağız. Ardından da bu fakülte üzerinden Tıp Fakültesini talep edeceğiz. Özellikle Körfez Köprüsü'nün de tamamlanması ile birlikte İstanbul, Bursa ve Kocaeli'ne ulaşım mesafeleri ortalamam 1 saat olacak. Dolayısıyla YÖK'e burada açılacak Fakültenin tüm bölgeye hizmet vereceğini dile getirecek ve bu fakülteyi ilimize kazandıracağız"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.