Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Termik Santral ve Vopak’ın Yanına Turizm ve Tarımı Nasıl Koyacağız”

Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan 2011 yılını değerlendirdi. Tezcan 2011 yılında Yalova’nın hak etmediği birçok uygulamaya maruz kaldığının altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Termik Santral ve Vopak’ın Yanına Turizm ve Tarımı Nasıl Koyacağız”

Tezcan, “Termik santral ve kimyasal depolama tesisleriyle anılan Yalova’nın isminin yanına turizmi nasıl koyacağız, imara açtığımız topraklarımızda nasıl tarım yapacağız?” diye sordu.

Şidiye kadar Yalova’da yaşanabilecek en güzel şartlarda yaşandığını ve şartların daha da iyileşmesini boşuna beklediklerini söyleyen Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Bir yılı daha geride bırakırken artık önümüzde yeni bir Yalova olduğu gerçeğini tüm kent halkı kabul etmelidir. İmara açılmadık tarım toprağı bırakmadık. Altın gibi Altınova’nın önüne kale gibi tersaneler diktik. Tam ortasından birde otoban geçirdik. Körfez köprüsüyle İstanbul’a yakınlaştığımız için çok yakında kivi bahçelerinin yerini dev siteler alırsa şaşırmamak gerekir. Kivi bahçeleri ve dış mekan süs bitkisi üreticileri ise son zamanlarda İznik gölü kenarında kendilerine yer arar olmuşlar.

50-100 kişilik büyük gruplarla mis gibi kömür kokulu termik santralı protesto ettik. Şimdi bacasından çıkan dumanı seyrediyoruz. Taşköprü Ovasını’da termik santrala feda ettik. Üstüne birde VOPAK’ın depolayacağı kimyasalların kokusu gelmeye başladı. Çiftlikköy, Taşköprü’nün sırtını dayadığı Samanlı dağlarınakiendemik bitkiler yok olacakmış kimin umurunda.

Fay hattı geçiyormuş, büyük deprem bekleniyormuş boşver 1999 depreminde bölge boşaltılmış unuttuk gitti. Sonra yeşil mavi yol diye birde alternatif kaçış yolu açtık ya. Kolayca kaçarız artık. Kimseye birşeycik olmaz. Çiftlikköy, Elmalık, Kazimiye, Hacımehmet, Samanlı, Kadıköy,Teşvikiye, Kocadere ovalarında imara açılmayan yer kaldı mı?

Dağlarımızda çalışan taş ocaklarından haberiniz var mı? Yeni açılacak İzmir otoban yolu için malzeme depolamakla meşguller. Birde otoban açılırken doğa tahribatına şahit olacağız.

Geriye iki yer kaldı. Delmece Yaylası ve Atatürk Tarım İşletmesi (TİGEM) arazisi. Delmece Yaylası’nı çok yakında turizm şirketleri paylaşırsa sürpriz olmaz. TİGEM arazisine ise Yalova Üniversitesi göz dikmiş durumda. Biz son kalan tarım toprağımızın yeşil kalması için mücadele ediyoruz. Üniversite için o kadar çok alternatif var ki. Kocaeli Üniversitesi örneğinde olduğu gibi tepelere kuramaz mıyız. Paşaköy Üniversite ile niye hayat bulmasın. Belki orada bir taş ocağını da bu vesileyle kapatmış oluruz. Ormanlarımızı taş ocaklarına peşkeş çekerken Üniversitemize mi çok göreceğiz.

Bir bölümüne kamu binası yapmak istediğimiz Atatürk Arboretumu ise yeniden yeşillendirilmeli Yalova bu ayıptan kurtulmalıdır. Gidin bakın Atatürk Arboretumu mezbelelik olmuş. Yaalova sen bunları görecek miydin?

Tüm araştırmalarıma rağmen büyük önderimiz Atatürk’ün “Yalova Benim Kentimdir” sözünü ne zaman nerede söylediğini bulamadım. Bilen varsa çıksın söylesin. Söylendiğini temenni ettiğimiz bu sözün artık istismar edilmemesi gerektiğine inanıyorum.

Atamızın “Yalova geleceğin su şehri olacaktır” sözünün söylendiği yer ve tarih bellidir.
Atamız bu sözüyle kaplıcalara da dikkat çekerek Yalova’nın geleceğinde turizm ve modern tarıma dikkat çekmiştir.
Termik santral ve kimyasal depolama tesisleriyle anılan Yalova’nın isminin yanına turizmi nasıl koyacağız, imara açtığımız topraklarımızda nasıl tarım yapacağız?
TEMA Yalova Temsilciliği olarak 2011 yılında eğitim çalışmalarına önem verdik. Armutlu’dan Altınova’ya kadar birçok okulumuzda Tema Onursal Başkanı Sayın Hayrettin Karaca ile öğrencilerimizi aydınlattık. İlgililerle görüştük. Bu çalışmalarımıza destek veren başta Valimiz Sayın Esengül Civelek hanıma, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Süleyman Şişman ile okullarımızdaki değerli yönetici ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. TEMA Vakfı’nın Yalova’da üye sayısı 1300 dolayındadır. Bu sayı her gün artmaktadır. Son altı ayda 200 yeni üyemiz olmuştur. Okullarımızda gördüğümüz manzara ilerisi için gerçekten ümit vadetmektedir. Değerli öğretmenlerimizin gayretleriyle çevre konularına hassas bir gençlik gelmektedir. TEMA açısından 2011 yılına ait söyleyebileceğim en güzel söz budur.

2012’ye ait önemli projelerimiz ve yoğun çalışma programımız var. Çevreye duyarlı tüm Yalovalılar’ı birlikte çalışmaya davet ediyorum. Programımızı önümüzdeki günlerde basın yoluyla duyuracağız.
Aslında birçok konuda sorunlarımız dünyayla birlikte büyüyor. Onursal Başkanımız Sayın Hayrettin Karaca’nın sözleriyle yazımı noktalamak istiyorum; “Bizim uzun zamandır savunduğumuz gibi, çağımızın tüketim çılgınlığını frenleyecek, paylaşıma öncelik verecek ve doğal kaynakları israf etmeden kullanacak yeni bir ekonomik düzen oluşturmanın gereği, giderek birçok aklı selim sahibi insan tarafından vurgulanıyor.”
Herşeye rağmen, 2012 yılında kentimizin sorunlarına hemşehrilik duygusuyla sahip çıkacaklarına inandığım Yalovalı hemşehrilerimize güzel günler diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.