Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihi Hamama Vali Eli Değdi

Çiftlikköy’ün Gacık ilçesinde bulunan Osmanlı döneminden kalma tarihi hamamın restorasyonu için Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay düğmeye bastı. Gacık Köyü’ne giden Vali Erbay, tarihi hamamda incelemelerde bulunarak halkın görüşlerini aldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Osmanlı döneminde yapılan ve yıllardır atıl durumda kalarak çürümeye yüz tutan tarihi hamamın restorasyonu ve turizme açılması için Yalova Valiliği ve Çiftlikköy Belediyesi ortak bir proje gerçekleştirecek. Bu amaçla Çiftlikköy’ün Gacık Köyü’ne gelen Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, Çiftlikköy Kaymakamı Hüseyin İçten, Belediye Başkanı Metin Dağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy ve beraberinde köylülerle birlikte incelemelerde bulundu. Halk tarafından tarihi köy kahvesinde karşılanan Vali Erbay, daha sonra Osmanlı döneminde yapılan hamamın içini gezdi. Köylülerden ve yetkililerden bilgiler alan Erbay, daha sonra köy kahvehanesinde halkın görüşlerini sundu.

Tarihi hamamın önemli bir kültürel hazine olduğunu ve Altınova’daki Hersekzade Ahmet Paşa Camii’ne benzer bir restorasyon projesini buraya da uygulamak istediklerini dile getiren Vali Erbay, “Burada bulunan tarihi çınar ağacı, köy kahvehanesi ve camiyle birlikte ortak bir restorasyon ve düzenleme çalışması yapmak istiyorum. Daha önce burayı dışarıdan görüyordum ancak bugün içeri girip bakma şansım oldu. Valiliğin emrinde bir fon var. Belediye ile birlikte yapılması gereken bir proje olacak. Buradaki köy meydanını kapsayan ve içinde bir çeşmenin ya da havuzun da yer alacağı bir projeyi uygun görüyorum. Ancak burada halkın görüşü çok önemli. Çünkü daha sonra pek çok itirazla uğraşıyorum” diyerek köylünün görüşlerini sordu. Köylülerin projeye destek vereceklerini belirtmesi üzerine hemen ihaleye çıkılıp, projenin hazırlanmasını isteyen Vali Erbay, “Burasını kültür turizmine kazandırmak için bir an önce harekete geçelim. Hamamı eski orjinal haline geri döndürerek bir restorasyon ve düzenleme çalışması yapalım. Bu işin uzamasını istemiyorum” dedi.

Köylülerle bir süre sohbet eden Vali Erbay, köylülere “Benden hiçbir işe yaramayan köy konağı dışında her şeyi isteyin. En baştan beri söylüyorum daha sonra kahvehane olarak kullanılacak köy konağı yapmam” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.