Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sürece Dahil Olacaklar

Yalova Mimarlar Odası başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen akademik meslek odaları Yalova'nın geleceğinde belirleyici rol üstlenecek olan 1/50 binlik çevre düzeni planının yapım aşamasına dahil olma kararı aldılar.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2016 07:54
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sürece Dahil Olacaklar

 Her oda resmi yazıyla sürece dahil olmak istediğini ilgili kurum ya da kurumlara bildirecek.

Müzeyyenin Sofrasında düzenlene n, "Yalova Geleceğini Tartışıyor" adlı toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Mimarlar Odası başkanlığında gerçekleşen toplantıya Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Renkler, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Engin Çetinbaş, TEMA'yı temsilen Ziraat Mühendisi Emin Ergun, ile Bursa Şehir Plancıları Odası eski Başkanı Füsun Uyanık ile Yalovalı şehir plancıları katıldılar. Toplantının açılışında konuşan Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, "Biz 1/50 binlik planın bu il açısından taşıdığı önemin bilincinde olarak bu süreç içerisinde sorumluluk almaya çalışıyoruz. Tüm akademik odaların tek kaygısı bu planın en iyi şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bizler bu planla ilgili olarak fikirlerimizi değil ilkelerin ortaya koymak tan yanayız. 1/50 binlik plandan Yalova'da kimsenin haberi yok. Kimsenin bilgisi yok. Edindiğimiz bilgilere göre de plan tamamlanmış. Ama maalesef bu sürece bizler bir türlü dahil edilmiyoruz" dedi.

Şehir Plancıları adına söz alan Bursa Şehir Plancıları Odası eski Şube Başkanı Füsun Uyanık ise, "Yalova açısından bu plan inanılmaz derece de büyük bir önem taşıyor. Bu plan yapılmadan önce iyi bir envanter çalışması yapılması gereklidir. Öte yandan il genelindeki nüfus projeksiyonu çalışması, OSB planlaması, bütünleşik kıyı planları mutlaka veri olarak planda göz önünde bulundurulmalı ve yer almalı. 1/50 binlik Yalova Çevre Düzeni planı iliniz açısından yol gösterici olacağından akademik odaların mutlaka bu sürece dahil olmaları lazımdır. Yalova'nın geleceğini masaya yatırmanız için mutlaka o masada olmanız lazım. Yalova'daki meslek odaları olarak bu süreçte yer almak istediğinizi resmi yazılarla ilgili kurumlara bildirin" dedi.

"Alt Ölçekli Planlarda acele edildi"
Yalova Belediyesi tarafından yapılan 1/1000 ve 1/5000'lik alt ölçekli planların revizyon adı altında alel acele yeniden yapılanmasına da bir anlam veremediğini belirten Uyanık, "Yalova'nın 1/50 binlik Çevre Düzeni Planının yapılması beklenebilirdi. 2-3 ay sonra yeniden yapılmak zorunda kalınacak olan alt ölçekli planların alel acele yapılması nedeniyle aklımda soru işaretleri var. Ana kararlarını ver. Stratejini belirle üst ölçekli plandan sonra biçtiğin elbiseyi Yalova'ya giydir" diye konuştu.

"Gerekirse konuyu yargıya taşırız"
Toplantının sonunda bir kez daha söz alarak konuşan Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, "Bir kere daha tekrarlamak istiyorum ki Yalova açısından bu denli büyük bir önem taşıyan 1/50'lik bu planın yapımı aşamasında akademik odalar olarak konuya destek vermek istiyoruz. Dolayısıyla da konunun Yalova'da ki paydaşları olarak sürecin içerisine dahil olma kararlılığındayız. Eğer buna izin verilmezse de hukuken hakkımızı ararız" dedi.

Toplantıda oda temsilcileri ve şehir plancıları da söz alarak konuyla ilgili görüşlerini ortaya koydular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.