Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Siyasi Partilerden Vopak’a Vize Yok

27 sivil toplum kuruşundan oluşan platform AKP ve CHP’yi ziyaret ederek Vopak ve kömür yakıtlı termik santralin 1/25 binlik çevre düzeni planına işlenmemesi için destek istedi. Bu ziyaretler esnasında iktidar ve muhalefetten de tek ses çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Siyasi Partilerden Vopak’a Vize Yok

Bir süredir Vopak ve termik santral konusunda ziyaretlerde bulunan 27 STK’dan oluşan platform son olarak AKP ve CHP il başkanlarına görüşlerini aktardı. İlk ziyareti CHP Yalova İl Teşkilatı’na gerçekleştiren platform üyeleri burada İl Başkanı Cemil Fitoz’la görüştü. Ortak bir deklarasyon hazırladıklarını vurgulayan platform üyeleri, “Bu ayki İl Genel ve Belediye Meclislerinde çok önemli bir madde görüşülecek. 1/25 binlik çevre düzeni planına Vopak ve termik santralin işlenmesini istemiyoruz. Her ikisi de bu ilin geleceğini ciddi derecede tehdit ediyor. Meclis üyelerimizin ve partilerimizin bu konuda iradelerini Yalova’nın geleceğine yönelik olarak kullanacaklarına inanıyoruz. Sizlerden kararlı ve dik bir duruş sergilemenizi bekliyoruz” diye konuştular.

CHP Yalova İl Başkanı Cemil Fitoz ise aynı kararlılığı sürdüreceklerini söyledi. Vopak’ın Yalova’ya kesinlikle kurulmaması gerektiğinin altını çizen Fitoz, “Ortada bir facia yaşanıyor. Belediye ve İl Genel Meclisi’ndeki tüm yetkiler bakanlığa devredilmiş durumda. İnsanların geleceğine zarar verecek olan yatırımların Yalova’da yapılmaması için sivil bir irade ortaya konuldu. Yerel iradenin de kararları çok önemli. Meclislerde CHP grubu olarak var olan desteğin devamını istiyoruz. Ziyaretteki temel amacımız dik duruşunun devamını arzu ediyoruz” dedi.
Hafta sonu düzenlenecek olan oturma eylemine de CHP Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile birlikte katılacaklarını söyleyen Fitoz, “Biz her zaman gerek belediye meclisinde gerek İl Genel Meclisi’nde olsun hiçbir zaman bu konuda taviz vermedik. İl örgütü olarak elimizden ne geldiysek yaptık. Bu konuyla ilgili herkesin duyarlı olması gerekiyor. Cumartesi günü yapılacak olan oturma eylemine Vekilimiz Muharrem İnce de katılmak istiyor. Bu çocuklarımızı, geleceğimizi ilgilendiren bir davadır. Tabii ki yanınızda yer alacağız” şeklinde konuştu.AYDIN, “HASSASİYETLERİMİZ AYNI”

Ardından AKP’ye geçen platform üyeleri burada AKP Yalova İl Başkanı Mazhar Aydın, AKP Merkez İlçe Başkanı Ömer Aslan ve parti yöneticileri tarafından karşılandılar. Tedirginlik ve beklentilerini dile getiren platform üyelerine aynı hassasiyeti taşıdıklarını dile getiren AKP Yalova İl Başkanı Mazhar Aydın, “Aynı çevrede yaşıyoruz. Yaşadığımız bu çevrenin korunması için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Deneme ruhsatı alan kömürlü termik santral konusunu mercek altında tutuyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz de konunun takipçisi. Vopak hakkındaki görüşümüz ise ilk günden beri aynı. Bu konudaki hassasiyetimiz ve karşı duruşumuz devam ediyor. Ankara’da bakanlık düzeyinde görüşmeler yaptık. Bakanlık bize Vopak’ın Yalova’ya kurulmayacağının güvencesini verdi. Biz Vopak’ın bakanlığı geçemeyeceğini ve bundan sonra da önümüze gelemeyeceği kanısındayız. Vopak’ın Yalova açısından bir tehdit olacağını düşünüyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.