Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Salman “Yarın Çok Geç Olur

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Vefa Salman, Körfez Köprüsü ve Otoyolun karayolu esnafına getireceği ekonomik kaybın önüne geçmek için zaman kaybetmeden önlem alınması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Salman “Yarın Çok Geç Olur

Geçmişte Bolu Dağı tünelinin yapılması ile aynı sıkıntıyı Bolu esnafının da yaşadığına dikkat çeken Salman, esnafın Bolu Dağı A.Ş adıyla kurduğu şirket aracılığı ile hayata geçirdiği 1500 kişinin istihdam edildiği Highway adlı projenin bir benzerinin Yalova’da da hayata geçirilebileceği önerisinde bulundu.
Otoyolun Yalova’ya vereceği ekonomik erozyonun en aza indirgenmesi için şimdiden önlem alınması gerektiğini belirten Salman, “Gün, planlamayı geciktirmeden yapma günüdür” diye konuştu.

Yalova’nın İstanbul’u, Bursa ve İzmir’e bağlayan karayolunun üzerinde önemli bir il olduğuna dikkat çeken CHP Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Salman, “Yalova aynı zamanda İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi çok büyük ve sanayisi güçlü üç büyükşehir arasına sıkışmış durumdadır. Bu durumun ilimize sağladığı avantajları yanında dezavantajlar da vardır. Bugüne kadar esnaf çeşitliliği yanında, esnafın sayıca ve oransal çokluğu, ekonomik sıkıntı yaratan etkenlerin başında gelmektedir. Artık yeni bir sayfa açılmakta ve yapılacak körfez geçiş köprüsü ve bağlantı otoyoluyla Yalova’nın etkileşimi başkalaşacaktır. Zaman, planlama zamanıdır. Yalova kent paydaşları, planlamanın doğru yapılması adına fikir birliğine varmalı ve ortaya konulacak projeyi yaşama geçirmelidir. Gebze’den başlayarak Orhangazi’ye kadar uzanan yaklaşık 45 km’lik otoyol, Yalova’yı bir nevi by-pass edeceğinden oluşabilecek negatif etkileri şimdiden öngörmek ve tedbir almak zorundadır. Otoyolun Yalova’ya vereceği ekonomik erozyon en aza indirgenmelidir” dedi.“Yalova neden başarmasın”

Yalova’nın köprü ile İstanbul’a yakınlaşmasının turizm ve doğal yaşam merkezi özelliği ile Yalova’yı cazibe merkezi haline getirerek ticari hayatını katkı sunacağını belirten Salman, “Ancak yol güzergahının değişmesi ile karayolu üzerinde konuşlanmış esnaf kesimi ciddi anlamda ekonomik kayba uğrayacaktır. Yakın geçmişte bunu Aydın ve Bolu illeri ile örneklendirebiliriz. Ölçek ve aynı bölgesel coğrafyanın ili olarak Yalova, Bolu örneği ile daha çok örtüşmektedir. Bu açıdan Bolu bize tip bir model olabilir ve üzerine daha farklı projeler üretilebilir.2007 yılında Bolu tünelinin hizmete girmesiyle, yol üzerinde kalan işletmelerin zor duruma düşmesi, Bolu ilinin dinamiklerini harekete geçirmeye mecbur bırakmıştır. Neredeyse sıfır noktasına gelen trafik nedeniyle siftahsız dükkan kapatan esnaf, uyanışa geçerek otoyol üzerinde yeniden yapılanma kararı almıştır. 2008 yılında kendi esnaflarının ortaklığıyla Bolu Dağı A.Ş.yi hayata geçirerek, dünya standardında bir proje geliştirmeyi başarmıştır. 2010 yılında yap-işlet-devret modeli ile inşa edilmeye başlanan ve Highway adı verilen Outlet in içinde otel, balo & kongre merkezi, benzin istasyonları gibi devasa bir yaşam alanı olarak 2011 yılı Temmuz ayında önemli bir kısmıyla hizmete girmiştir. Gelinen nokta itibari ile tesis 1500 Boluluya istihdam sağlarken, günlük 24.000 araç yoğunluğu taşıyan İstanbul – Ankara otoyolu üzerinde yıllık ortalama 850.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu haliyle gerek istihdam sağlayarak gerekse de Bolu’ya ekonomik katkısı ortadır” diye konuştu.“Kimse beni ilgilendirmez diyemez”

“Gün Yalova’da planlamayı geciktirmeden yapma günüdür” diyen CHP Yalova belediye Başkan Aday Adayı Vefa Salman, “Otoyolun olumlu ve olumsuz etkileri acilen masaya yatırılmalıdır. Bunun için kimse beni ilgilendirmez diyemez. Entegrasyon sağlanmalı, başta merkez belediye olmak üzere bundan etkilenecek ilçe ve belde belediyeleri de dahil olmak üzere, üniversite, YTSO ve YESOB çalışmaya, planlamaya ve en doğru projeyi üretmeye adımı hemen atmalıdır. Herkesin eli taşın altında olmak zorundadır. Yarın çok geç olabilir. Yarın bugünden şekillendirilmelidir. Uyarımı yapıyor Yalova Akademik Odaları Birliğini, Yalova Ticaret ve Sanayi Odasını, Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini, Yalova Üniversitesini, Yalova Belediyesini, Çiftlikköy Belediyesini, Altınova Belediyesini, Kaytazdere-Tavşanlı-Taşköprü Belde Belediyelerini ve hatta İl Genel Meclisini göreve davet ediyorum. Çünkü geri sayım başladı, zamanımız dar” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.