Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Roman Vatandaşlardan ‘Anket’ Tepkisi

Yalova’da roman öğrencilerin yoğunlukta okuduğu bir okulda, velilere verilmek üzere öğrencilere dağıtılan ve dini soruları içeren anket büyük tepki topladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Roman Vatandaşlardan ‘Anket’ Tepkisi

Roman vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki Müfettiş Hamdi Girgin İlköğretim Okulu’nda öğrencilere velilerine verilmek üzere bir anket teslim edildi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İsmail Sağlam, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi Ayşe Taşyürek’in isminin yer aldığı ve tez çalışması olduğu ileri sürülen anket çalışmasında Roman vatandaşlara yönelik 61 dini soru yöneltildi. Dini sorular vatandaşların büyük tepkisini çekti.

Yalova Romanlar Derneği Başkanı Necdet Karabulut, yaptığı açıklamada, anketin sadece Romanlara yönelik olmasının bir ayrımcılık ve dinsizlikle itham olduğunu kaydetti. Anket soruları karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade eden Karabulut, şöyle konuştu: “Bu soruları hazırlayanların şüphesi mi var? Bizim dinimiz belli. Diniz İslam, mezhebimiz Hanefi, peygamberimiz Hz. Muhammed. Kitabımız Kuran. Bu soruların bize yöneltilmesi mahallemizde yaşayan Romanları rencide etti. Biz böyle bir şey beklemiyorduk. Niye bu sadece Romanlara yönelik yapılıyor. Aleviler, Kürtler, Gürcülere değil de bize. Türkiye’de bir sürü yaşayan etnik grup var. Halkımız tepkili bu konuda. Biz dernek olarak onları yatıştırmaya çalışıyoruz. Bu nereden icap etti. Bize bu soruları yönetmekteki amaç neydi?”“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Anketin Roman vatandaşları rencide ettiğini kaydeden Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu konuda suç duyurusunda bulunacağız. Bunun bakanlıkça araştırılmasını istiyoruz. Böyle sorularla rencide edilmek istemiyoruz. Burada bir önyargı var. Türk vatandaşlarında böyle bir imajımız varsa kalkmasını istiyoruz. Bu bizi çok üzdü. Bizim için vatan, din, namus çok önemli. Çok rahatsız oluyoruz. Çünkü; biz dinimize bağlıyız. Ne demek yani Allah’ı kabul ediyor musunuz? diyorlar. Bu sadece Yalova’yı bağlayan bir şey değil. Bu tüm Türkiye’de yaşayan Romanlara karşı yapılmış bir hakarettir. Biz bunu bir hakaret olarak algılıyoruz. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Bunun için bir açıklama bekliyoruz. Bizim dinimizi sınıyorlar. Benim 6 tane çocuğum var, hepsi Kuran’ı hatim etiler. Bunu sokakta cahil bir insanın ağzından duysam bile aynı tepkiyi gösteririm.”

-ANKETTEKİ BAZI SORULAR-
“Sayın Hanımefendi ve Beyefendi;
Bu anket sorulan bilimsel bir araştırmaya veri elde etmek için hazırlanmıştır. Sizden isim, soy isim, adres bildirmeniz istenmemektedir. Amacımız “Romanların,” çocuklarına nasıl bir ortamda ve hangi şekillerde dini eğitim verdiklerini tespit etmektir. Sizden aldığımız bilgilerin değerlendirmelerini yaparak bilimsel sonuçlara ulaşmak ve karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri ortaya koymak bu çalışmanın temel hedefidir. Soruları dikkatle okuyup, görüş ve durumunuzu yansıtan şıkkı işaretlemede göstereceğiniz dikkat, bizi bu hedefe ulaştıracaktır. Anket için zaman ayırıp, görüş ve fikirlerinizi bizimle paylaştığınız ve katkılarınız için sizlere şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...” söyleriyle başlayan anketteki bazı sorular şöyle:

-Allah’ın varlığına ve birliğine inanır mısınız?
Evet, Allah’ın varlığına ve birliğine de inanırım.
Evet, Allah’ın sadece varlığına inanırım.
Hayır, Allah’a inanmam.
- Hz. Muhammed (s.a.v.)in hak peygamber olduğuna inanır mısınız?
Evet, Hz. Muhammed’i hak peygamber olarak görürüm. Hakkında bilgi sahibiyim.
Evet, Hz. Muhammed’i hak peygamber olarak görürüm. Fakat hakkında bir bilgim yok
Hayır, Evet, Hz. Muhammed’i hak peygamber olarak görmüyorum.
-Erkek çocuğunuza sünnet töreni yaptınız mı?
Evet yaptırdım.
Hayır, Çünkü Erkek çocuğum yok.
Hayır, erkek çocuğumu sünnet ettirmedim. Çünkü yaşı uygun değil.
Hayır, erkek çocuğumu sünnet ettirtmeyeceğim
Bu konuda yorum yapmak istemiyorum
-0ruç tutar mısınız?
Ramazan’da ve özel gün ve gecelerde oruç tutarım. 2.( )Sadece Ramazan’da oruç tutarım.
Ramazan’da bazen oruç tutarım.
Hiç oruç tutmadım.
Bu konuda hiçbir fikrim yok
-Gusül abdesti alır mısınız?
Evet, gusülsüz dolaşmam.
Evet, Ara sıra gusül abdesti alırım.
Hayır, hiç gusül abdesti almam.
Elbiselerinizin temizliğine dikkat eder misiniz?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.