Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Revizyon İmar Planı Kabul Edildi

Bursa Bölge İdare Mahkemesi tarafından proje müellifinin karne sorunu gerekçe gösterilerek geçtiğimiz aylarda iptal edilen Yalova Belediyesi Revizyon İmar Planı, bu sorunun aşılmasının ardından yapılan ilk mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Belediyesi tarafından İmar Planında yapılan revizyon Bursa Bölge İdare Mahkemesi tarafından proje müelifi Alpay Biterge’nin karnesinin bulunmadığı gerekçe gösterilerek durdurulmuştu. Bunun üzerine bu karne için Bayındırlık Bakanlığına yapılan başvuru ile Türkiye’de ilk kez bu karneyi Yalova Belediyesi İmar Müdürü Alpay Biterge almıştı. Sorunun aşılmasının ardından Kasım ayı olağan toplantısında Belediye Meclisi’ne gelen Revizyon İmar Planı itirazlara rağmen kabul edildi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Kasım Avar söz alarak, “Revizyon İmar Planında spor alanı olarak belirtilen ve halen Yalovaspor Tesislerinin üzerinde yer aldığı bölgenin revizyonla konut alanına dönüştürülmesinin yanlış olduğunu savunuyoruz. Biz bu konu ve yine belediye tarafından dolgu alanında yapılaması istenen yer altı otoparkının revizyon planından çıkartılmasını talep ediyoruz. Aksi halde revizyon imar planının tamamı oylanacağından bu plana hayır demek zorunda kalacağız. Oysa biz planın tamamına hayır demiyoruz. Sadece bu 2 maddeye hayır diyoruz” dedi.

Bunun üzerine söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise, “Yalovaspor’un üzerinde bulunduğu alanın mülkiyeti Yalova Belediyesine aittir. Söz konusu kulüp burada kiracıdır. Kaldı ki Belediye Meclisi 2 kez yapılan toplantı ve oylama ile bu alanın konut alanına dönüştürülmesini onayladı. Bu meclisin takdiridir.
Yine yeraltı otoparkı ile ilgili olarak Bayındırlık Bakanlığına başvuru yapabilmek için bunun plana işlenmiş olması gerekiyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü de bu otoparkın yapılması ile ilgili olumlu görüş bildirdi” şeklinde konuştu.
Ardından imar revizyonunu içeren oylamada AKP grubunun 10 hayır oyuna karşılık, CHP ve DP gruplarının 14 evet oyları ile Revizyon İmar Planı oy çokluğu ile kabul edildi.1/25.000’LİK PLAN ÇARŞAMBA GÜNÜ MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK

Belediye Meclis gündeminde yer alan diğer bir konu ise dün İl Genel Meclisinde de görüşülen 1/25.000’lik planda yapılması hedeflenen değişiklik oldu. Taşköprü beldesinde Vopak tarafından yapılması hedeflenen kimyasal depolama tesisinin önünü kapaması anlamında da büyük önem taşıyan bu değişiklik Çarşamba günü meclis gündemine gelecek. Bu planla ilgili olarak Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal önce Karayolları Genel Müdürü ile bir görüşme yapmasının ardından, Çarşamba günü de Yalova Valisi Dursun Ali Şahin ile bir araya gelecek. Daha sonrada konu Yalova Belediye Meclisi’nde görüşülmeye başlanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.