Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Restore Edilen Yürüyen Köşk Törenle Açıldı

Atatürk'ün Yalova'da 1 ağaç dalını kesmemek için raylar üzerinde kaydırdığı Yürüyen Köşk 3'ncü kez gerçekleştirilen restorasyon sonrasında törenle açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Restore Edilen Yürüyen Köşk Törenle Açıldı

Ulu Önder Atatürk'ün bir Çınar ağacının dalını kesmemek için raylar üzerinde 4 metre 80 santim kaydırılması talimatı verdiği ve bu yüzden Yürüyen Köşk adının verildiği Yalova'da ki köşkü 2 ay önce restore edilmeye başlandı. Daha önce 2 kez daha restore edilen ancak denizin nemi ve tuzu nedeniyle kısa sürede yeniden yıpranan köşkün restorasyonu bu kez Kocaeli Anıtlar Kurulu kararı ile aslına en uygun şekilde gerçekleştirildi. Köşk Atatürk'ün Yalova'ya gelişinin 84'ncü yıldönümünde törenle hizmete sokuldu. Atatürk'ün Yalova'ya gelişinin 84'ncü yıldönümü ve Yürüyen Köşkün hizmete açılışı nedeniyle Kent Müzesinde Yalova ve Atatürk adlı bir fotoğraf sergisi açıldı. Serginin açılışını Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun birlikte gerçekleştirdiler. Ardından Atatürk'ün sevdiği şarkılar eşliğinde sergiyi gezen davetliler fotoğrafları incelediler. Fotoğraf sergisi 8 Eylül tarihine kadar vatandaşların ziyaretine açık tutulacak.Koçal, "Yalova'nın Kaderi Atatürk'le Değişti"

Yürüyen Köşk ise akşam saat 20:00'de köşkün bahçesinde düzenlenen törenle hizmete girdi. Protokol mensuplarının yanı sıra çok sayıda vatandaşında katıldığı açılış töreninde kürsüye gelen Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, " Sadece ülkemizde değil Dünya'da da çevrenin sembolü olan, yaklaşık 90 yıl evvel çevre lafı bilinmezken bir büyük öngörü ile bir ağacın dalını kesmeyerek Köşkü yürütün talimatını veren Büyük Önder Atatürk'ün büyüklüğünü liderliğini bir kez daha buradan anıyoruz. Yıllardır halka kapalı olan Yalovalıların uzaktan duyduğu bu köşk 1998 yılında Yalovalıların hizmetine açıldı. O zamanın Çevre Bakanı İmren Aykut'un önderliğindeki bu gayretle Yalova Yürüyen Köşk'le tanıştı. Köşk uzun yıllar bakımsız kalmıştı. Ondan sonra yeniden bakıma ihtiyacı oldu. 2006 yılında 2'nci restorasyonu gerçekleştirildi. Aradan 6-7 yıl geçmeden tekrar restorasyona ihtiyacı oldu. Deniz kenarında olduğundan tuzun tahribatı engellenememişti. Biz restorasyon kararını 2 sene önce almıştık. Ama kararı almak yetmedi. Çok zaman aldı kararın onaylanması. Gerçekten hassasiyet gösterip bizim aceleciliğimize kanmadılar. Onların bu hassasiyeti sayesinde ilk defa aslına uygun olarak restore edildi. Haziran ayının başında onaylanan restorasyon 19 Ağustos'ta, Atatürk'ün Yalova'ya gelişinin 84'ncü yıl dönümünde tamamlanarak Köşk yeniden açıldı. Türkiye için Atatürk çok önemli. Ama Yalova için çok daha önemli. Çünkü Yalova'nın kaderi değiştiyse Mustafa Kemal Atatürk sayesinde değişmişti. Türkiye'nin kaderi Atatürk'le değişmiştir ama Yalova'nın kaderi bir başka değişmiştir" dedi.Coşkun, "Yalova'nın Atatürk'le Bütünleşmesini Önemsiyoruz"

Koçal'ın ardından söz alan AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, "Gazi Mustafa Kemal'in Yalova'ya gelişi ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Atatürk buraya verdiği önemi de, 'Benim kentim' sözleriyle ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu kentin Gazi Mustafa Kemal'le bütünleşmesini önemsiyoruz. Bizlerde Atatürk'ün, ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine getirme idealini hiç unutmadan çalışıyoruz" şeklinde konuştu.Civelek, "Yürüyen Köşk Bir Çevrecilik Abidesidir"

Yalova Valisi Esengül Civelek ise Atatürk'ün Yalova'da ki köşkleri arasında en sade ve gösterişsiz olanının ancak hikayesi ile en eşsiz olanının ise Yürüyen Köşk olduğunu söyledi. Civelek konuşmasında, " Hepimiz biliyoruz ki Ulu Önder Atatürk tarihin her döneminde bir ağlık merkezi, bir dinlenme merkezi olan Termal'e büyük önem vermiş sık sık Termal'e gelerek 1930 ve 1938 yılları arasında ilimizde zaman zaman yaşamıştır. Atatürk'ün Yalova'ya olan ilgisi ve sevgisi büyüktür. Ülkemizin hiç bir şehrinde olmadığı şekliyle Atatürk'ün Yalova'da 3 köşkü ve 2 çiftliği vardır. Tigem arazisindeki Atatürk Müzesinin restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Önümüzdeki aylarda Atatürk Müzesini de hizmete açacağız. Bugün ise Yalova Belediye Başkanlığımız tarafından restorasyonu tamamlanan Yürüyen Köşk'ü restorasyonunun ardından hizmete açıyoruz. Yürüyen Köşk Atatürk Köşklerinin içerisinde en gösterişsiz, en küçük, en mütevazi olanıdır. Ama eşsiz olanıdır. Yürüyen Köşk'ü eşsiz kılan ise hikayesidir. Bir ağaç dalının kesilmemesi için gösterilen hassasiyet Ulu Önder Atatürk'ün Dünyaca örnek alınacak yüksek çevre bilincini, doğa ve ağaç sevgisi yönünü ortaya koymaktadır. Atatürk'ün doğa, Ağaç sevgisi ve çevre abidesi olarak kabul edilecek Yürüyen Köşk'ün restorasyonunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.Yalovalılar Amfi Tiyatroya Akın Etti

Ardından Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve protokol mensupları köşkün açılışını simgeleyen butonlara hep birlikte bastılar. Törende Yalova Su Ürünleri Kooperatifine bağlı balıkçılarda teknelerle denizden açılışa destek verdiler. Açılışın ardından yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık vatandaş gurubu ellerinde meşalelerle 3 kilometre boyunca yürüdüler. Kutlamalar Barış Manço Açıkhava Tiyatrosunda devam etti. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı programda söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal konserin neden ertelendiğini anlatarak, "Halkımızın buraya konser için değil Atatürk sevgisi ile geldiğinden emin olduğumuzdan gönül rahatlığı ile konseri iptal ettik" diye konuştu. Yürüyen Köşk Belgeselinin de gösterildiği burada ki kutlamalarda ışık, ses ve havai fişek gösterisi de gerçekleştirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.