Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Renkler, “İnkılap Yapılanma Şartlarına Uygun Değil”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler İnkılap Gemisi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada yasaların öngördüğü yapılanma şartlarına uyulmadığını söyledi. Renkler geminin Ucube haline dönüştürüldüğünü dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Düzenleme çalışmaları süren İnkılap Gemisi ile ilgili bir açıklamada bulunan İMO Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler geminin mevcut hali ile bile öngördüğü usulde yüzde 3 yapı alanı ve 5,5 metre yükseklik yapılanma şartını zorladığını ancak yapılan ilavelerle yasal hükümlerin ihlal edildiğini söyledi. İlgili kurumları gereğini yapması için göreve davet eden Renkler yaptığı yazılı açıklamada, “Yalova meydanında bir gemi “Ucube” haline sokuluyor. İmar suçu gereği yerel idare mühürlüyor. Ama imalat devam ediyor. Sen benim mührüme rağmen imalatına nasıl devam edersin deyip gereğini yerine getirmek yok.
Bu yapı sadece Belediyeyi mi ilgilendiriyor diyorum.

Başka ilgili kurum yok mu?
İlgili kurumlar derken biliyorsunuz “Kıyılar 3621 sayılı yasa ile devletin hüküm ve tasarrufundadır” der. Burada “tasarruf” Maliye, “hüküm” ise Bayındırlık Bakanlığında,
tıs yok.
Kıyıda planlamanın onama makamı Bayındırlık, plan görevi yapılacak yapıya ruhsat için Maliyenin izni gerek.
Geminin olduğu alan yasanın öngördüğü usulde yüzde 3 yapı alanı ve 5,5 metre yükseklik yapılanma şartı planlanmış ve ile onanmıştır.
Mevcut hali ile bile planlama sınırları zorlayan geminin ilave imalatlarının gündemi meşgul ettiği bu dönemde gerek “İzin vermedik” dememekle Maliyenin,
Bu imalat Plan Hükümlerine Aykırı diye görüş bildirmemekle Bayındırlığın,
Görev ihmali söz konusu edilebilir.
Mevzuat bu tür alanlarda kesinlikle konaklama tesisine izin vermez. Ancak söylem ve görünüş imalatın gidişatı bir konaklama tesisi yönündedir.
Cesaretlerine şaşıyorum, çünkü gerek imar gerek Türk ceza kanunu hükümleri bu alanlarda bir kat fazla olarak uygulanır ve bu yetki Mülki Amirdedir. (3621–15)
Devlet “hüküm ve tasarrufunu” kişilerin ihtirasına bırakmamalı ve kamu yararı adına gereğini yapmalıdır.
Nerde bu Devlet demek sloganımız olmamalı,
Devletten beklediğimiz gereğidir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.