Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Rektör’den Gözdağı

Yalova Üniversitesi Rektörü özel bir vakıf üniversitesini örnek göstererek, “Eğer TİGEM arazisi Yalova Üniversitesi’ne tahsis edilmezse bugüne kadar ki tüm çabalarımız ve enerjimiz boşa gider” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Programı’nın tanıtımına yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Hukuk Fakültesi binasındaki toplantıya Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Abay’da katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu Tigem arazisinin tahsisine yönelik olarak sorulan soruya adeta gözdağı denebilecek bir örnekle cevap verdi. “Türkiye’nin en zengin vakfı tarafından yapılan” diyerek ismini vermeden söz ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin en iyi öğretim kadrolarına ve binalara sahip olduğunu dile getiren Eruslu, “Ancak bu üniversite yanlış yer seçiminden dolayı kapanma noktasına geldi” dedi.

Yalova’nın en güzel ve üniversite için en uygun yerinin ise Tigem arazisi olduğunu dile getiren Eruslu, “Eğer Tigem arazisi Yalova Üniversitesine tahsis edilmezse korkarım ki başarısız olur. İlgi görmez ve bugüne kadarki enerjimizde boşa gider” şeklinde konuştu.

Tigem’in üniversiteye tahsisi için milletvekillerinin TBMM’ye bir kanun teklifi vereceklerini de dile getiren Eruslu, “Tigem arazisinin tahsisini protokolle aşmayı önermiştik ancak bu mümkün olamayacak. O nedenle başka bir formülü devreye sokacağız. Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Yalova eski Milletvekili Şükrü Önder’in bu konudaki tecrübelerinden de faydalanacağız. Meclise sunulacak olan kanun teklifinin hazırlığını sayın Önder gerçekleştirecek. Ardından milletvekillerimizde bu teklifi meclise taşıyacak. Eğer bu arazi üniversiteye tahsis edilirse Yalova’nın en yeşil yeri olacak. Bu araziye 18 bin ağaç dikilecek” diye konuştu.

Termal’de Kızılay’a ait Rehabilitasyon Merkezi binasının üniversiteye tahsisi konusunda geçtiğimiz günlerde imzalanan protokole de değinen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, “Termal’de atıl durumda bekleyen ve adeta yılan hikayesine dönen Rehabilitasyon merkezi Yalova Üniversitesine tahsis edildi. Buraya sağlık alanında eğitim verecek bir Meslek Yüksek Okulu açacağız. Yine Çınarcık İlçemizde de bir Meslek Yüksek Okulu açıyoruz. Bu M.Y.O’da Yaşlı Bakımı ve Çocuk Gelişimi alanında eğitim verecek. Bu MYO’larının alt programları ile ilgili YÖK’e de başvuru yaptık. Bunların olurları geldiğinde ise bu programları da devreye sokacağız” dedi.

Atatürk Stadyumunun karşı tarafında yer alan ve Üniversiteye tahsisi gerçekleştirilen Esnaf Sarayı’nın da yapımına yönelik ihalenin gerçekleştiğini ve değerlendirmenin sürdüğünü vurgulayan Eruslu, “Öte yandan Yalova’lı hayırsever Selim Göğez tarafından yaptırılmaya başlanan ancak maddi sıkıntı nedeniyle yarım kalan İlköğretim Okulu binası da hayırsever vatandaşımızın da onayı ile üniversitemize tahsis edildi. Burasının yapımını Üniversitemiz tamamlayacak. Haziran ayı sonuna kadar bu binanın da devreye sokulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Yalova Üniversitesi bu yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans eğitimi vermeye başladı. Bu kapsamda enstitü bünyesine 23 öğrenci Tezli ve Tezsiz olarak sürdürülen İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri programında, 15 öğrenci Tezli olan Sosyal Politika programında ve yine 19 öğrenci tezli ve tezsiz olarak süren Sosyal Hizmet programından olmak üzere toplam 57 öğrenci Yüksek Lisan Programlarında eğitim görüyor. Enstitü Şubat ayı sonunda başlayacak olan yarıyılında da 5 program daha açmayı hedefliyor. Buna göre Sosyal Hizmet Tezsiz Yüksek Lisans Programına 20, İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programına 20, İngilizce olarak eğitim verilecek olan Uluslar arası Tezsiz Yüksek Lisans Programına 10, Uluslar arası İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programına 20 ve İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Tezsiz Yüksek Lisans Programına ise 20 olmak üzere toplam 90 öğrenci Yüksek Lisans Programlarına dahil edilecek. Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Abay üniversite de Doktora programı açılabilmesi için YÖK’le görüşmelerin ise sürdüğünü belirtti. Programlarla ilgili bilgi veren Abay, “Yüksek Lisans Programlarında eğitim gören öğrencilerimizin hazırlayacakları tezlerde daha çok Yalova’nın temel sorunlarını konu alacak ve bu sayede bu sorunların çözümüne katkıda sağlayacağız” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.