Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Rantı Değil Kamu Yararını Ön Planda Tut"

Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin Yalova Belediyesi'nin kenti rantın ve sermayenin ihtiyaçlarının maksimize edildiği bir mekan olarak görmek yerine önceliklerin belirlenmesinde kamusal yararı ön planda tutmaya davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2016 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Rantı Değil Kamu Yararını Ön Planda Tut"

Yalova Mimarlar Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi, "Başta belediyeler olmak üzere yerel yönetimlerde ve devlet kurumlarında, kamu ve toplum yararını merkeze alan bir anlayış yerine belirli sermaye gruplarının ihtiyaçlarına yanıt veren bir yaklaşımın öne çıkarıldığını görmekteyiz. Kenti bir bütün olarak görmekten uzak duran bu anlayış, ne yazık ki kenti rantın ve sermayenin ihtiyaçlarının maksimize edildiği bir mekan olarak görmektedir. Mimarlar Odası Yalova Temsilciliği, yaşanılır, demokratik, katılımcı bir kentsel yaşamın çerçevesini çizmeye yönelik adım atmış bulunmaktadır.

Kentsel kimliğin en temel koruyucusu olan yerel yönetimlerin, kendi kentini yöneten katılımcılığı benimseyen,  temel kentsel sorunların toplumsal mutabakat ile çözülebileceğine inanan bir anlayışa göre yapılanmasına ihtiyaç vardır. Bir bağlamda şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık, gücünü toplumdan alan, tabana dayalı, işleyişinde kamu yararına, insan haklarına ve evrensel demokrasi ilkelerine saygılı bir yaklaşım esas olmalıdır. Mimarlar Odası Yalova Temsilciliği bu çerçevede belediyelerimizi, tüm eylemlerini hukukun üstünlüğü ilkesinden alan; kamu yararını ön planda tutan; kentimizdeki gelişmelerin insan odaklı, doğal ve kültürel değerlere saygılı, çağdaş yaşam koşullarına uygun olmasını öngören; kentsel mekanizmaların günlük politik davranışlar ile yönlendirilmemesi gerektiğini düşünen bir anlayışla ele almaya davet etmektedir. Önceliklerin belirlenmesinde kamusal yararı ön planda tutmak; kentsel hizmetlerin niteliğininin toplumun etkin katılımıyla denetlenmesini sağlamak; özetle iyi bir yaşam kalitesine sahip olan, uyumlu, katılımcı, dışlayıcı olmayan bir kentli ve şeffaf, toplumsal ve kamusal denetime açık yerel yönetim yaratmayı hedef almak, kentsel hizmet politikalarının temeli olmalıdır. Aynı zamanda planlama hiyerarşisindeki karmaşanın ortadan kaldırılarak tutarlı, katılımcı ve kamu yararını ön planda tutan bir davranışa ihtiyaç vardır. Bu anlayışla yerel, kültürel, doğal değerleri gözeten, kamusal denetime açık bütünsel planlama süreçlerinin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi önemlidir. İmar, kentsel altyapı, ulaşım, afet yönetimi, çevre sağlığı, kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor, sosyal hizmet ve yardımlar, sağlık, konut üretimi ve diğer tüm alanların planlama süreçleriyle birlikte ele alınması gerekmektedir. Yalova'da yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının, seçilmişlerin, sivil toplum kuruluşlarının, en önemlisi halkın karar verdiği bir planlama için toplumsal birliktelik sağlama görevinin Yalova Valisine ait olduğunu düşünmekteyiz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün bu konularda yardımcı olacağına eminiz. Hep birlikte olabilirsek Yalova'nın geleceğinin aydınlık olacağına inanıyoruz"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.