Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Proje 3 Bin 200 Kişiye Ulaştı

Yalova Valiliği tarafından Yalova'da hayata geçirilen Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi kapsamında il genelinde 3 bin 200 kişiye ulaşıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Proje 3 Bin 200 Kişiye Ulaştı

Yalova Valisi Esengül Civelek tarafından startı verilen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi”nin ikinci alt bileşeni olan “Kadın ve Güçlenme” başlığı altında “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi” bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bugüne kadar ilçelerde yapılan toplantılarla 3 bin 200 kişiye ulaşıldığını açıkladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi;
"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 'Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi'nin ikinci alt bileşeni olan 'Kadın ve Güçlenme' başlığı altında “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi” bilgilendirme toplantıları devam ediyor.

İl Merkezinde ve İlçelerde yapılan toplantılarda bilgilendirme sunumları bizzat Vali Sayın Esengül Civelek tarafından yapıldı. Bu toplantılarda, mülki amir ve eşlerine, belediye başkanlarına, kamu kurum ve kuruluş çalışanlarına, sivil toplum kuruluşları üyelerine, muhtarlara ve halkın her kesimine , 'Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi' tanıtılarak İl genelinde 3200 kişiye ulaşıldı. Ayrıca, komisyonlar marifetiyle köyler ve kurslar dolaşılarak bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Bu toplantılar sonucunda, Açık ortaokula kesin kayıt yaptıran kadınların sayısı 500’e, Açık Lise ve Açık Mesleki Lise ön kaydını yaptıran kadınların sayısı ise 250’ye yaklaştı.

Vali Esengül Civelek, projenin amacının eğitim seviyesi düşük, ekonomik açıdan yetersiz koşullarda olan, imkansızlıklar içerisinde okuyamamış genç kızlarımızı, kadınlarımızı, mesleki eğitime yönlendirmek, mesleki eğitim kazandırarak istihdam edilebilirliğini sağlamak olduğunu belirterek, ilimizde hayata geçirilmesi, başarıyla yürütülmesi sürecinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızın, kaymakamlarımızın, belediye başkanlarımızın, muhtarlarımızın, üniversitemizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, gönül elçilerimizin ve rol modeli olan kadınlarımızın desteği, işbirliği,gönül birliği, güç birliğinin büyük önem taşıdığını ifade etti.
Vali Civelek, geçmişte genç kızların ve kadınların eğitimlerinin çeşitli nedenlerle yarım kaldığını, bu eksikliğin giderilmesi için çalışıldığını vurgulayarak, bu projedeki ilk amacın kadınlarımızın yaşlarına bakılmaksızın Açık Ortaokul, Açık Lise ve Açık Meslek Liselerine kayıt yaptırmaları olduğunu, kayıt yaptırıldığı andan sonra başarılı olabilmeleri için tüm dersler düzeyinde Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla kurslar düzenleneceğini, hedef kitlenin ilkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunu olan tüm kadın ve genç kızların olduğunu belirtti.

Vali Civelek, Yalova genelinde 1.663 gönül elçisinin bulunduğunu, gönül elçilerinin dayanışma ruhu içinde herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin sahip olduğu deneyim, beceri ve kaynakları toplumun dezavantajlı gruplarından önceliği bulunan kadın, çocuk, yaşlı, engelli vb. nüfus gruplarının yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olarak kullanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın vermiş olduğu kurumsal hizmetlere ve çalışmalara sadece gönüllü katkı sağlayan kişiler olduğu açıklamasını yaparak, halkımızı gönül elçisi olmaya davet etti"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.