Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Panjin Parkı Osmanlı Parkı Oldu

Yalova Belediye Meclisi Aralık ayının son toplantısında önemli kararlara imza attı. Meclis üyeleri Panjin Parkı’nın “1302 Osmanlı Kuruluş Parkı” olarak değiştirilmesini oy birliği ile kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısının yapılan son oturumla tamamladı. Toplantı da önemli kararlar da oy birliği ile kabul edildi. 17 Ağustos Depremi sonrasında Çin’in Yalova’ya yaptığı yardımlardan dolayı Barış Manço Açıkhava Tiyatrosunun da içerisinde bulunduğu parka Yalova ile kardeş şehir anlaşması imzalanan Panjin kentinin ismi verilmişti. O günden beri Panjin Parkı olarak adlandırılan parkın ismi Belediye Meclisi tarafından değiştirildi. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir sempozyumla Yalova’nın Osmanlı İmparatorluğunun devlet vasfını kazandığı yer olduğu iddia edilmiş ve bu Türkiye gündemini uzunca zaman meşkul etmişti. Bu konuya destek veren kurumların başını çeken Yalova Belediyesi Panjin Parkının isimin değiştirilmesi isteğini Meclis gündemine getirdi. İnkılap Gemisi ile Barış Manço Açıkhava Tiyatrosu arasında kalan ve düzenlemesi devam eden alanın adının 1302 Osmanlı Kuruluş Parkı olarak değiştirilmesi talebi Belediye Meclis üyelerinden de destek gördü. Yapılan oylamada parkın isimi meclis üyelerinin oy birliği ile 1302 Osmanlı Kuruluş Parkı olarak değiştirildi.Cevdet Aydın İlköğretim Okulunu Belediye Yapacak

Belediye Meclisi bir dilekçe ile başvuruda bulunan Yalova’nın ilk milletvekillerinden merhum Cevdet Aydın’ın oğlu Murat Aydın, İstanbul Caddesi girişinde bulunan eski açık Aydın Sinemasının bulunduğu alanının şartlı bağışla Yalova Belediyesine bağışlanması konusunu da görüştü. Ancak bağışta bu arsa üzerine 12 derslikli bir ilköğretim okulu kurulması ve okula Cevdet Aydın isminin verilmesi şart koşuldu. Belediye Şartlı bağış teklifini kabul etti. Öte yandan Yalova’nın otopark alanı ve TOKİ konutlarında yaşayan vatandaşlarında okula olan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bağışlanan arsanın otopark alanı olarak korunması Toki konutları yanında bulunan ve okul alanı olarak ayrılan arazi üzerine ise masrafları belediye tarafından karşılanan bir okul yapılması oy birliği ile kabul edildi. TOKİ konutlarının yan tarafına yapılacak olan 2 katlı ve 12 derslikli ilköğretim okuluna ise Cevdet Aydın İlköğretim Okulu adı verilecek.

Yalova Belediye Meclisi dünden komisyonlara havalesi yapılan konuların görüşülmesi ve oylanmasının ardından meclis 4 Ocak 2010 Pazartesi tarihinde toplanmak üzere oturumuna son verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.