Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özürlüler Veritabanı Programı İl Ve İlçe Belediyelerinin Katılımıyla Yalova’da Başladı

Özürlü vatandaşlara daha etkin ve sistemli bir hizmet sunumu sağlamak amacıyla etkili bir projeye daha imza atan Yalova Belediyesi, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen belediye temsilcilerinin katıldığı çalıştay için start verdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

1-3 Mayıs tarihleri arasında sürecek çalıştay boyunca, özürlü vatandaşlara daha etkin ve sistemli hizmet sunumu sağlamak amacıyla kararlar alınacak.

Büyükşehir belediyelerinin de aralarında olduğu katılımla Yalova Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen “Belediyelerce Uygulanacak Özürlüler Veritabanı ve Anket Sorularının Standartlaştırılması” çalıştayı, Yalova Belediyesinin özürlülerle ilgili etkin çalışmalarının diğer belediyelere de örnek olması açısından büyük önem taşıyor.Çalıştaya önemli sayıda katılım

Yalova Belediyesi ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve işbirliğiyle gerçekleşen “Belediyelerce Uygulanacak Özürlüler Veritabanı ve Anket Sorularının Standartlaştırılması” çalıştayına Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’nun yanı sıra Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Zülfikar Akar, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Özürlülük Araştırmaları ve İstatistik Daire Başkanı Abdülkadir Anaç, Yalova Belediye Sağlık İşleri Müdürü Dr. Metin Sabuncu da katıldı.
Programda ilk olarak konuşma yapan Özürlülük Araştırmaları ve İstatistik Daire Başkanı Abdülkadir Anaç Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı olarak bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Özürlülerle ilgili çalışmalarda belediyeler arası diyalogları güçlendirmek için böyle bir çalışmayı yapma fikrini ortaya attıklarını söyleyen Anaç, Yalova Belediyesi ile işbirliği içinde ortaklaşa bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu’nun da değerli çalışmaları olduğunu vurgulayan Anaç, herkese katılımları için teşekkür etti.Sevindirici adımlar atılacak

Daha sonra konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Zülfikar Akar, son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ve duyarlı çalışmalarla uzun süre ihmal edilmiş özürlü vatandaşlara yaklaşımların olumlu yönde geliştiğini söyledi. Özürlülerin yaşam içerisine dahil edilmeleri gerektiğini bildiren Akar, Yalova’da başlayan bu bilimsel çalışmanın önemli bir gelişme olduğunu, özürlü vatandaşları hayata katabilmek için bu konuda sevindirici adımlar atılacağı üzerinde durdu.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven ise özürlülerin birey olarak toplumda yer almalarını sağlamak her şeyden önce insanlık görevimizdir diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “2005 yılında kabul edilen Özürlüler Kanunu önemli gelişmelere imza atmak adına öncü oldu. Hepimiz neler yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz, imkanlarımız ölçüsünde çalışmalarımızı sürdürsek de millet olarak taşıdığımız duyarlılık geleceğin umut dolu olduğunu gösteriyor. Burada oluşturulacak veritabanı da bundan sonra yapılacak çalışmalar adına büyük değer taşıyacak. Türkiye’ye örnek oluşturacak bu ortak akıl çalışmasına önemli sayıda belediyenin katıldığını görüyorum. Bu organizasyon için başta Başkan Binicioğlu olmak üzere katılım gösteren tüm belediye temsilcilerine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki yerel özürlülerle ilgili çalışmaların geliştirilmesi adına önemli çalışmalara imza atacaktır.”Binicioğlu’na teşekkür belgesi

Konuşmasının ardından Başkan Binicioğlu’na Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı adına teşekkür belgesi sunan Abdullah Güven, yaptığı takdire değer çalışmalar için teşekkürlerini de iletti.

Teşekkürün ardından konuşma yapma üzere kürsüye geçen Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu, “Burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Sizler farklı şehirlerden buraya gelerek bu sosyal projenin gelişimi adına paylaşılan fikirleri yöneticilerinizle paylaşacaksınız. Özürlülerin toplumda daha etkin bireyler olarak yer alması konusunda bugün burada atacağımız adımlar geleceğimizi de şekillendirecek” dedi.

Yalova Belediyesinin “Benim Mahallem Programı” kapsamında önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini aktaran Başkan Binicioğlu, “Bu program bazında her mahallemizde yaşayan bireylerle ilgili bilgilere ulaştık. Bu program kapsamında Engelli ile İletişim de yer alıyor. Benim Mahallem Programı çok sistematik ve kentin genelinde birçok özel grubu da içine alan bir veritabanına sahip. Köklü çalışmalar hemen olmuyor ama sabırla, inançla uzun vadeli projelere imza atılacaktır. Biz buna inandık, hedeflerimizi de birer birer gerçekleştireceğiz.
Başkan Binicioğlu’nun konuşmasının ardından Yalova Belediye Sağlık İşleri Müdürü Dr. Metin Sabuncu Yalova’da sürdürülen “Engelli Veri Tabanı” ile ilgili katılımcıları bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.Engelliler de üretim sürecine dahil olacak

1-3 Mayıs 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek çalıştay boyunca çalışma gruplarının oluşturulması, belediyelerin özürlüler veritabanı yapısının belirlenmesi, belediyelerin özürlülere uygulayacağı anket sorularının belirlenmesi grubu, belediyelerin mevcut kullandığı veritabanı yapılarının incelenmesi gibi etkinlikler gerçekleşecek. Belediyelerce Uygulanacak Özürlüler Veritabanı ve Anket Sorularının Standartlaştırılması programı grup çalışması devamında yapılan değerlendirmeler doğrultusunda grup raporları düzenlenerek son hali oluşturulacak. Raporların son hali katılımcılar tarafından görüşülerek karara bağlanacak.

“Belediyelerce Uygulanacak Özürlüler Veritabanı ve Anket Sorularının Standartlaştırılması” programı engelli vatandaşlara ait bilgilerin eksiksiz olarak toplanması, engellilere ve ailelerine sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam hukuki haklar konusunda danışmanlık yapılması, gündelik yaşamı kolaylaştıracak, sosyal yaşama uyumlarını sağlayacak üretim sürecine dahil olmalarının önünü açacak çeşitli faaliyetlerin yapılması tüm kamu kurum ve kuruluşları açısından önem taşıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.