Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Otoyol 2015 Sonu, Körfez Köprüsü 2016 Mart Ayında Açılacak

Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü Strateji Geliştirme Başmühendisi Aydemir Karanfil Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu 2015 yılı sonunda, Körfez Geçiş Köprüsü'nün ise 2016 yılı Mart ayında açılacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Otoyol 2015 Sonu, Körfez Köprüsü 2016 Mart Ayında Açılacak

Yalova İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katılan ve Yalova açısından büyük önemi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol ve Körfez Geçiş Köprüsü çalışmaları hakkında bilgiler veren Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü Strateji Geliştirme Başmühendisi Aydemir Karanfil dev projede sona yaklaşıldığını dile getirdi. Karanfil yaptığı açıklamada, "Otoyol projemiz 405 km uzunluğunda olup bunun 21 km’si Bursa çevre yoludur. Projemizin 25,5 km’si Yalova il sınırlarında bulunmaktadır. Bu proje kapsamında 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu yapacağız. Projenin yapım artı işletme süresi 22 yıl 4 ay olarak ihale edilmiştir. Yatırım büyüklüğü 6,3 milyar dolar. Ayrıca tahmini kamulaştırma bedeli de 1,9 milyar liradır. Projenin Yalova kısmında yer alan kesimin yapım maliyeti 2,6 milyar TL olup yine Yalova il kesiminde 497 milyon lira kamulaştırma söz konusudur” diye konuştu.

Çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Karanfil, “2015 sonu itibariyle Altınova-Gemlik kesimini, 2016’nın Mart sonu itibariyle de İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün yapım çalışmasını tamamlanacak ve trafiğe açılacak” ifadesini kullandı.

Karanfil, köprüdeki çalışmalarla ilgili de şunları kaydetti:
“Asma köprüde çalışmalar yoğun olarak devam ediyor. 2682 metre uzunluğundaki körfez geçiş köprüsünün yapım çalışmalarında kuleler 252 metre yüksekliğinde tamamlanmış. Ana kablonun çekilmesiyle ilgili çalışma platformları tamamlanmıştır. Bir aksama olmuştu. Halatların çekilmesi başladı. Ana kablo çekimi devam ediyor. Bunun tamamlanmasının ardından tabliye montaj çalışmasını başlayacağız. Tabliyelerin yapımları tamamlandı. Mart ayı sonunda da asma köprüyü trafiğe açacağız. Öncesinde yıl sonu itibariyle Altınova gemlik arasını trafiğe açılmış güzergahın önünde asma köprü de eklenince Gebze’den trafiğe giren birisi Gemlik’e kadar ulaşabilecek. Yaklaşık 35-40 dakikada geçebilecek.”

Samanlı tüneli çalışmalarına da değinen Karanfil, “Samanlı tünelimiz var. Bu Türkiye’nin en uzun otoyolunun gövdesindedir. 2 çarpı 3510 metre boyundadır. Bunun çalışmaları sonlanmak üzeredir” dedi.

Karanfil, sözleşme gereği köprüden geçiş ücretinin 35 dolar KDV, otoyoldaki her 100 km için ise 50 sent olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.