Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Önder Aksa Ve Taşköprü Belediyesi Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Yalova Kent Konseyi Başkanı Şükrü Önder Aksa A.Ş hakkında ruhsatsız olarak Termik Santral inşaatına başladığı, Taşköprü Belediyesi içinse görevini yapmadığı gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Önder, “Aksa’nın ruhsatsız olarak inşaat yapmasına baktığımda, taahhütlerini hiçte inandırıcı bulmuyorum” dedi.

Yalova Milletvekili iken de Termik Santral’e karşı olduğunu her seferinde dile getiren Şükrü Önder Kent Konseyi Başkanlığı sürecinden de tutarlılığını sürdürüyor. Bu kapsamda bir basın toplantısı düzenleyen Kent Konseyi Başkanı Şükrü Önder AKSA ve Taşköprü Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu dile getirdi. Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçenin bir örneğini basına dağıtan Önder, AKSA’yı ağır bir dille eleştirdi. AKSA’nın termik santralin çevreye zarar vermeyeceği yönünde taahhütleri olduğunu vurgulayan Önder, “Kaçak yapılaşmaya giden bir kurum burasının çevreye zarar vermeyeceği yönündeki taahhütlerini ne denli yerine getirir bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi. İlde kimsenin ben yaptım oldu mantığı ile hareket edemeyeceğini de dile getiren Önder, “Ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilmesine karşıyız. Yalova’da Yalova halkının mantığına göre iş yapılır ve onların vicdanına uymayan her şeye de karşı çıkılır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin baca gazı salınımları anlamında ilk sıralarda yer alan ülkelerden birisi olduğunu belirten Önder, “Baca gazı salınımları ile ilgili uluslar arası alınan kararlar var. Bu kararlar ülkemizi de bağlıyor. Ancak bütün bu bağlayıcı kararlara rağmen Türkiye baca gazı salınımları anlamında dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. Hal böyleyken Yalova’da kurallara uyulup uyulmayacağının ise sorgulanması gerekir” diye konuştu.

Konsey olarak çevresel risk taşıyan her konuya duyarlı olduklarının altını çizen Kent Konseyi Başkanı Şükrü Önder, “Kent Konseyi olarak bu ili ve halkını ilgilendiren her türlü soruna el atan bir yapıya sahibiz. İlde yapılacak yatırımlara karşı değiliz. Ancak bu yapılırken çevreye zarar vermemesine ve yasal çerçevede ilerlemesine karşı bir duyarlılığa sahibiz” dedi.

Diğer yandan ildeki kamu kurum ve kuruluşları ile akademik çevrelerin tutumunu da eleştiren Önder, “Termik Santral konusunda ilimizde kendi siyasi partim dahil, hiçbir parti, kamu kurum ve kuruluşu ile akademik çevrenin de bu konuya yeterli hassasiyeti gösterdiğine inanmıyorum” diye konuştu.

Öte yandan Hava Meydan Komutanlığı tarafından görüş içeren bir belgeyi de basına dağıtan Önder Hava Meydan Komutanlığının da mevcut bacaların dahi uçuş emniyetini olumsuz etkilediğini, ihtiyaç duyulan 80 metrelik bacanın ise kabul edilebilirliğinin bulunmadığını dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.