Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Bu Şaibeden Kurtulmalıdır!”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce yazılı bir açıklama yaparak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)’ni eleştirdi. İnce; “Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi bu şaibeden kurtulmalıdır!” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Muharrem İnce’nin açıklamasının tamamı şöyle; “1974 yılından beri ÖSYM’nin yaptığı sınavlarla ilgili herhangi bir şaibe, usulsüzlük ortaya çıkmamıştır. Yurttaşlarımızın en çok güvendiği kurumlardan birisi olan ÖSYM yılda yaklaşık 40 sınav yapmakta, 5 milyona yakın yurttaşımız bu sınavlara girmektedir.
ÖSYM’nin yaptığı sınavlar arasında ÖSS, KPSS, KPDS, ALES, Tıpta Uzmanlık Sınavı, Kaymakam adaylığı sınavı, Adli ve İdari Hakimlik sınavı gibi sınavlar bulunmaktadır.
316 personel ile bütün bu sınavları gerçekleştiren ÖSYM, 2008 yılı Bütçe Uygulama sonuçlarına göre, 245.266.395,23 TL gelir elde etmiş, buna karşın 253. 541.591,48 TL gideri olan bir kurumdur. 2008 yılına kadar gelirleri giderlerinden fazla olan, sınav ücretleri ile kendi kendini finanse eden kurumun 2008 yılı ile birlikte bu özelliği ortadan kalkmıştır.
2008 yılında yaptığım açıklamalarda, kurumun özerkliğini garanti altına alacak, AKP’nin veya başka herhangi bir siyasal partinin güdümüne girmeyecek şekilde kuruluş kanununun çıkması gerektiğini ifade etmiştim.
Mevcut mevzuata göre, ÖSYM doğrudan YÖK’e bağlı olan bir kurumdur. ÖSYM Başkanı YÖK Başkanı tarafından atanmaktadır. 5 üyeden oluşan ÖSYM Yürütme Kurulu ÖSYM Başkanı tarafından önerilecek 10 aday arasından YÖK Başkanı tarafından seçilerek 3 yıl için atanmaktadır.
Yusuf Ziya Özcan’ın YÖK Başkanı olmasından sonra, başta YÖK olmak üzere, üniversiteler, bilim kuruluşları AKP’nin güdümüne girmiş, uydusu haline gelmiştir.
ÖSYM’de bu süreçten nasibi almaktadır. 13 Eylül 2009 tarihinde yapılan Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı (kısaca PMYO Sınavı), bazı dersaneler tarafından yapılan KPSS Deneme Sınavında yer alan 103 sorudan 88’inin, PMYO Sınavında sorulan 120 sorudan 88’i ile büyük benzerlik gösterdiği saptanmış ve KPSS Deneme Sınavı sorularını hazırlayan kişilerin PMYO sorularını sınav gününden önce veya sınav sabahı ele geçirdikleri kanaatine varıldığı ÖSYM tarafından kamuoyuna açıklanmıştır.
Bu sınav iptal edilmiş ve 1 Kasım 2009 tarihinde yeniden yapılacaktır.
Bu sınav sorularını sızdıran kişiler mutlaka yakalanmalı ve adalete teslim edilmelidir. ÖSYM’nin güvenirliği açısından bu durum son derece önemlidir.
ÖSYM, bu sınavın sorularının nerede, hangi üyelerden oluşan komisyon tarafından hazırlandığını da kamuoyuna açıklamalıdır.
Ancak, bundan sonraki sınavlarla ve sınav sonuçlarıyla ilgili bu tür şaibelerin yaşanmaması adına ÖZERK ÖSYM için kuruluş Kanunu mutlaka çıkarılmalıdır.
ÖSYM, gözünü kadrolaşma hırsı bürümüş ve kendilerinden olmayanlara yaşam hakkı tanımayan faşist yönetim usullerini iktidar uygulamalarına yansıtan siyasi iktidarın uzantısı, uydusu olmamalıdır.
Sorumluları şimdiden uyarmayı görev biliyorum. Saygılarımla”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.