Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mehmet Gürel de Evcin’e Cevap Verdi

YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel de yazılı bir açıklama yaparak, İlhan Evcin’in açıklamalarına cevap verdi. Gürel açıklamasında, “Sayın Vekilin açıklamalarını seçim arifesinde gündemde kalmaya yönelik talihsiz bir hamle olarak yorumluyorum” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Gürel’in açıklaması şöyle; “Son günlerde Yalova kamuoyunda Milletvekillerimizden Sn. İlhan Evcin’in Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusu hakkında Odamızın verdiği kararlardan dolayı YTSO Meclis Başkanı olarak şahsımı da yerel basın aracılığıyla istifaya davet ettiğini görmüş bulunmaktayım. Vekilimizin şahsım ile alakalı istifa çağrısı ve ithamları bulunduğundan dolayı Odamız Meclisini temsilimin dışında bu konuda şahsen cevap vermeyi gereklilik olarak görmekteyim. Bu nedenle yorum ve cevaplarım sadece benimle alakalıdır.

Tartışmalara sebep olan Organize Sanayi Bölgesinin yer seçimi kararı devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından oluşan bir heyet aracılığıyla belirlenmiştir. Bu sebepten dolayı Milletvekilimizin öncelikle bizlerin değil, kendi hükümetinin ve bürokratlarının istifasını istemesi daha doğru olur.

Vekilimiz bizlere “Valinin yazısını nasıl dikkate alırsınız?” diye eleştiri getirirken; zannediyorum Valinin devletimizi temsil ettiğini unutmaktadır. Ama herhangi bir vali ile bir sorunu varsa bu konuyu da o vali veya valileri ilimize atayan hükümet ile çözmeye çalışması daha doğru olacaktır. Kendisi valileri Yalova’ya atayan siyasi iktidarın Yalova’daki temsilcisidir. Dolayısıyla bu güç sadece kendisindedir.

Vekilimiz benim şehir plancılığıma da eleştiriler getirmiştir. Sayın Vekil ne yazık ki benim şehir plancılığımı teknik olarak sorgulayabilecek entelektüel donanımda bir kişi değildir. Fakat şehir planlama ile alakalı çalışmalar yapmayı bu kadar çok istiyorsa, öncelikle vekili olduğu partinin belediyelerinin yaptığı imar planlarından başlamasını kendisine tavsiye ederim.

YTSO’da kararlar Yönetim Kurulu ve Meclis organlarınca oybirliği veya oyçokluğu yaklaşımına göre alınır. YTSO’da Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı kurumsal temsil önceliğiyle görevlerini yaparlar. Bunu vurgulamamın sebebi şudur: Odamızda kararları Yönetim Kurulu Başkanı olarak Celal Özel veya Meclis Başkanı olarak Mehmet Gürel almaz. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclisi alır.

Milletvekillerini halk olarak bizler seçeriz. Oda Meclis üyelerini de YTSO üyeleri seçerler. Bu gerçekten dolayı Vekilimizin istifa çağrısını; kendi hayal dünyasında kurguladığı, egolarına yenik düşerek yaptığı, seçim arifesinde gündemde kalmaya yönelik talihsiz bir hamle olarak yorumluyorum.

Yalova halkının; YTSO’nun yeni döneminde yaptığı çalışmalarla Vekilimizin dört yıllık iktidar milletvekili iken yaptığı çalışmaları karşılaştırmasını bekliyorum.

Bizler olabildiğince Odamızın döngüsünü siyasetten uzak tutmaya çalışan kişileriz. Odamızın amacı, Yalova’nın öncelikle ekonomik, beraberinde de sosyo-kültürel kalkınmasında olumlu rol oynamaktır. YTSO’nun 42 Meclis üyesi bilabedel, tamamen gönüllülük esasıyla, iş ve sosyal döngülerinden feragat ederek Üyelerine ve Yalova halkına hizmet etmeye çalışmaktadırlar. Bizler, Sn. Milletvekilimiz gibi zamanında Ankara’dan 1. sıraya konularak seçilen kişiler değiliz. Bizler, meslek gruplarımızdan demokratik yarışlarla YTSO Meclisine seçilen insanlarız. Sn. Vekil önümüzdeki seçimlerde Ankara’dan milletvekilliği sıralamasına konulmazsa, ileride YTSO seçimlerine girip Meclis üyesi olmaya çalışabilir. Hatta Yönetim Kurulu Başkanı veya Meclis Başkanı da olmaya çalışabilir. Böylelikle toplumun kendisini ne kadar desteklediğini de gerçek anlamda test etmiş olur.

Odamızın söz konusu OSB’nin Çiftlikköy ilçesinde değil de, tersanelere daha yakın bir yerde olması fikrine desteği, bu konunun ilk tartışıldığı Mecliste bir tavır olarak Meclisimizce ortaya konmuştur. Fakat daha sonra yer seçim sürecinde hukuki bir etkimizin olamaması ve Ticaret ve Sanayi Odalarının esas görevleri itibariyle devletin yer seçimi kararına da hukuken saygılı olma zorunluluğu oluşmuştur. Fakat devletimiz önümüzdeki süreçte yer seçim kararını iptal edip başka bir yeri hukuken uygun hale getirirse o zaman bu konu tekrar tartışılabilir.

İstihdamı arttıracağını ve kentsel arazi kullanımı kararlarında sanayide dağınık oluşumları engelleyeceğini öngördüğümüz Organize Sanayi Bölgeleri oluşumları, doğal olarak Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından desteklenmektedir. Biz de Yalova Ticaret ve Sanayi Odasıyız. Öncelikli amacımız Yalova’da istihdamı arttırmaktır. Organize Sanayi Bölgeleri; sanayinin çevreye ve topluma hukuken en saygılı örnekleridir.

Bu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı kimliğini taşımamdan dolayı olabildiğince ılımlı olarak yaptığım bir açıklamadır. Bundan sonraki süreçte şahsımla alakalı eleştiri ve ithamlara sadece Mehmet Gürel olarak ve ithamları yapan kişinin üslubuna uygun olarak cevap vereceğimin altını çizerek takdiri saygıdeğer YTSO üyeleri ve Yalova kamuoyunun bilgilerine sunarım.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.