Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mecliste Plan Notu Gerginliği

Katlı otopark ve pazaryerinin Yalova Belediyesi tarafından imar planına mevcut istikamete, “0” olarak plan notu düşülerek işlenmesi krize neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Mecliste Plan Notu Gerginliği

Mustafa Pehlivan’ın plan notuna itirazını görüşen İmar Komisyonu oy çokluğu ile itirazı kabul etmesi mecliste sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

Yalova Belediye Meclisi katlı otopark ve pazaryerinin imar planına düşülen notla mevcut istikamete sıfır olarak inşa edilmesini kabul etmişti. Ancak Mustafa Pehlivan’ın plan notuna itiraz etmesi sonrasında konu bir önceki mecliste İmar Komisyonuna sevk edilmişti. Komisyon görüşmelerini tamamlayarak itirazı AKP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul etti. Bu karar üzerine söz alan İmar Komisyonu Başkanı Cemil Aydın, plan notunun iptalinin ciddi sıkıntıları da beraberinde getirebileceğini söyledi.

AKP’li meclis üyesi Orhan Veli Dövüşçü ise, “Yapılaşma olan bölgelerde mevcut istikamet baz alınır diye hüküm var. Arkadan 6 metre önden ise mevcut istikamete göre ‘0’ olarak imar planına not düşüldü. Oysa bu plan notuna hiç gerek yok. Komisyon doğru bir karar vermiştir” diye konuştu.

Meclis üyelerinin ardından söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal da plan notunun kaldırılmasının bu projede gecikmelere ve hukuki süreçlere yol açabileceğini dile getirerek, “Biz bu plan notunu kötü niyetli kişilere karşı koruyucu önlem olarak koyduk. Bazı kişilerin bu plan notunu kaldırırsak konuyu kaşıyıp mahkemeye götürmesinden endişe ederim. Bu konunun artık ne halkımız ne de pazarcı esnafımız açısından artık uzamasına tahammülü yoktur” dedi.

Ardından plan notunun iptaline yönelik yapılan oylama Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partili üyelerin oy çokluğu ile reddedildi.

Diğer yandan Geçtiğimiz ay İl Genel Meclisi’nde onaylanarak, Belediye Meclisi’ne gönderilen Madencilik Master Planı’da mecliste görüşüldü. Ancak meclis eksik evrak olduğu gerekçesi ile bu planı onaylamadı. Plan eksik evrakların tamamlanmasının ardından önümüzdeki ay yeniden meclise gelerek oylanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.