Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclis Vopak Planına İtiraz Edecek

İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı ilk oturumunda Taşköprü’de 278 dönümlük arazide kurulmak istenen Hollandalı Royal VOPAK’ın 150 tanklık kimyasal ve atık depolama tesisinin askıya çıkarılan imar planlarının durumu görüşüldü.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Meclis Vopak Planına İtiraz Edecek

VOPAK’ın 22 Temmuz’a kadar askıya çıkan imar planı değişikliklerinin Bayındırlık Bakanlığı tarafından İmar Kanunu 9.maddeye dayanarak onaylanmasına karşı itiraz edilmesine ve bu itirazın gerekirse yasal boyuta da taşınmasına karar verildi. Bu amaçla Bahar Doğan’ın teklifi ve meclisin oybirliğiyle kabul edilen itiraz metninde, yapılan imar değişikliklerin Yalova Çevre Düzeni Planı’na aykırılıklar içerdiği ve yasal olarak dayanaklar dile getirilecek.

Ayrıca Doğan tarafından verilen önerge ile, Ocak ayında Yalova’nın yerel meclisleri tarafından Çevre Düzeni Planı’na işlenen “kömürlü termik santrallerin ve yeni kimyasal depolama tesislerinin Yalova’da yapılamayacağını” içeren meclis kararının İl Özel İdaresi tarafından ilgili Taşköprü Belediyesi’ne ulaştırılıp ulaştırılmadığı, eğer ulaştırıldı ise, Taşköprü Belediyesi’nin ilgili bakanlıklara bu alınan kararı bildirip bildirmediği de araştırılacak. İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan, Bayındırlık Bakanlığı’nın İmar Kanunu’nun 3194/9 sayılı maddeye dayanarak yetki kullanmasının etik olarak yanlış olduğunu belirterek, “Alınan bu kararın iki anlamı vardır, Ya Ocak ayında alınan plan notu kararının bakanlığa ulaşmamıştır, bilgileri yoktur, ya da Ankara, Yalova’daki iki meclisin aldığı kararları dikkate almamaktadır” dedi. Bahar Doğan’ın ardından konuyla ilgili söz alan Altuğ Doğan, Ali Rıza Alkış, Hasan Nergiz, Güven Yılmaz, Tamer Altuğ da, Yalova’nın VOPAK’ı istemediğini dile getirirken, bunun zamanında engellenebilmesi için gerekli adımların atılmadığını belirterek eleştirilerde bulundu. Meclis, yapılan oylamada, henüz askı sürecinde olan imar değişiklikleriyle ilgili İl Genel Meclisi olarak veya ferdi olarak itirazların, yasal gerekçelere dayandırılarak hazırlanacak bir metinle ilgili bakanlığa, Yalova milletvekillerine ve ilgili birimlere dağıtılmasına karar verdi.

Meclisin bir sonraki gündem maddesi olan, Yalova Çevre Düzeni Planı’ndaki iptal edilen sanayi alanlarının yeniden plana işlenmesi teklifi ile ilgili olarak ise, bir ara karar alındı. Ara kararla ilgili bilgi veren Meclis Başkanı Atalay Beştaş, sanayi alanlarıyla ilgili kurum görüşleri, jeolojik-jeoteknik raporlar gibi tüm detayların hazır olduğunu, yalnızca pafta ve açıklama notlarının planda belirtilmesinin kaldığını söyledi. Beştaş, “Pafta ve plan açıklama notlarının idarece ihale yapılarak yaptırılması süreci var. Şehir Plancıları Odası plancısına diğer belgeler ulaştırıldıktan sonra bu da tamamlanacak” diye konuştu. Sanayi imarına ilişkin değişiklikler, bu ayki oturumlara yetişmezse, ay içinde yapılacak bir olağanüstü toplantıda görüşülecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.