Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Marmara Kalkınma Ajansı Toplantısı Yapıldı

Bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla Başbakanlığa Bağlı Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kurulan TR 42 Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 4 ncü toplantısını Yalova’da gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

DPT tarafından bölgesel kalkınmanın sağlanması hedefine dayalı olarak 2 bölge ve bu bölgelere bağlı 26 alt bölgede teşkilatlandırılan Kalkınma Ajansları ülke genelinde toplantılarını sürdürüyor. 26 bölge arasında bulunan ve Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerini içine alan kısa adı Marka olan TR42 Marmara Kalkınma Ajansı ise 4’ncü toplantısını Yalova’da yaptı. Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya ajansın yönetim kurulu üyeleri Yalova Valisi Yusuf Erbay, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Atalay Beştaş, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel’in yanı sıra vali yardımcıları, Yalova İl Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında ilk konuşmayı YTSO Başkanı ve Marka Yönetim Kurulu üyesi Celal Özel yaptı. Konuşmasında bölgesel kalkınmanın önemine değinen Özel, “Marka uygulayıcı değil destekleyici bir kurumdur. Yapılan planlama ve stratejiler uygulanırken bölgeyi oluşturan illerin stratejik özellikleri de göz önünde tutulacaktır. Bu nedenle Bölgesel Kalkınma Ajansı kapsamında birlikte bir vizyon oluşturulması gerekmektedir. Yerel kalkınmanın Global kalkınmadaki önemi göz ardı edilemez” dedi.

Özel’in ardından söz alan İl Özel İdaresi Başkanı Atalay Beştaş ise, “Bölgemizde daha önceden de kalkınmaya yönelik çalışmalar yapılmış olmasına rağmen üzülerek söylüyorum ki bunlar başarıya ulaşamadı. Ancak bölgesel farklılıkların azaltılarak kalkınmanın sağlanmasını hedefleyen Marmara Kalkınma Ajansı’nın bunu başaracağına olan inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Ajansın temel amacının Bölgesel ve yerel kalkınmada farklılıkları ortaya koyarak bunu başarmak olduğuna dikkat çeken Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal konuşmasında, “Batı da yeni bir yönetim modeli olarak ortaya çıkan kalkınma ajansları denenmeye devam ediliyor. Ülkemizde de kurulan ajans elbette ki deneme aşamasında. Amaç oluşturulan bölgelerdeki illerin kaynaklarının faydalı kullanılarak ilin ekonomik yapısının yükseltilmesi. Fakat ne yaparsanız yapın burada ki temel unsur insandır. İnsanlar buna sahip çıkmak zorundadır. Kalkınmanın sağlanmasında temel unsur bölgeleri oluşturan illerin sahip olduğu farklılıkların hayata geçirilebilmesidir. İşte Bölgede yer alan Yalova içinde ajansın yapacağı budur. İlimizin göreceli olan bu farklılıkları ön plana çıkartılarak kalkınmada kullanılacaktır. Ben bu ajansın tüm kesimleri ilgilendirecek ortak çalışma ve vizyonu ortaya koyabileceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Kürsüye son gelen isim ise Yalova Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay oldu. Erbay konuşmasında bu ajans sayesinde Avrupa Birliği (AB) fonlarından daha etkin şekilde faydalanılabileceğine vurgu yaptı. AB fonlarından en az faydalanan ilin Yalova olduğunu dile getiren Erbay, “Türkiye’de yerel yönetimlerin üzerine birde bölgesel yapılanma oturtuluyor. Bu ajansa belli bir kaynak aktarılacak. Bizde Yalova olarak etkin projelerle bu kaynakları ilimize aktarmaya çalışacağız. Bölgesel Kalkınma Ajansları’nın en önemli özelliği AB fonlarını yapılan iyi projeler sayesinde bölgeyi oluşturan illere getirebilmesi olacaktır. Bir şey unutulmamalı ki bizde Türkiye olarak AB fonlarına para aktarıyoruz. Ancak iyi projeler yapamadığımız için bu fonlardan en az faydalanan ülke yine Türkiye olmaktadır. Kurulan Marmara Kalkınma Ajansı bünyesindeki profesyonel ekip sayesinde bu fonlardan faydalanabilecek niteliklerde projeler üretebileceğiz.

AB fonlarından daha fazla faydalanmaya başlanması ile birlikte bölgeleri oluşturan iller arasındaki farklar ortadan kalkmaya başladığı gibi zamanla bölgesel farklarda ortadan kalkacaktır.

Öte yandan Marmara Kalkınma Ajansı toplantılarına halkın daha fazla katılımını sağlamanın faydalı olacağına inanıyorum. Buna yönelik çalışmalarında yapılması gereklidir” dedi.
Ardından MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan bir sunum gerçekleştirerek Marmara Kalkınma Ajansının görevleri ve sağlayacağı destekler hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Ayan, “Marmara Kalkınma Ajansı kamu, özel sektör ve STK’lar arasında işbirliğinin gelişimini sağlayacak. Diğer yandan Bölgesel strateji ve planların hazırlanmasını destekleyecek. Ajansın diğer görevlerine baktığımızda ise,
Kırsal Kalkınma ve yerel kalkınma faaliyetlerine destek,
Girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi
Yatırımcıların izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden takibi ve sonuçlandırılması
Bölgenin iş ve yatırım imkanlarının tanıtımı
Yerel yönetimlerin planlama ve çalışmalarına destek
AB fonları ve uluslar arası fonların kullandırılmasına aracılık ve koordinasyon
Araştırma ve veri tabanı oluşturma ile izleme ve değerlendirmelerin yer aldığını görürüz” dedi.
Ayan MARKA tarafından sağlanacak destekleri ise şu şekilde özetledi;
KOBİ’ler, küçük altyapı ve STK’ların uygun projelerine %50’den %75’e kadar varabilen hibe şeklinde doğrudan finansman desteği.
Acil Tedbirler, acil nitelikli stratejik eylemler, bunlarla ilgili fizibilite, plan, araştırma çalışmaları, acil nitelikli yatırım promosyon çalışmaları faaliyetlerine doğrudan finansman desteği:
Yenilikçilik ve girişimcilik kapasitesini geliştirecek büyük bütçeli tesis, altyapı projelerine %90 dolayında güdümlü finansman desteği:
KOBİ’lere ve kar amacı güden kuruluş projelerine Faiz Desteği ve Faizsiz Kredi desteği.
Her türlü kamu, kurum ve kuruluşlarına kendisi tarafından yapılan her hangi bir proje teklif çağrısı ile ilişkilendirilmemek koşuluyla, kurumsal nitelikli ve kapasite geliştirici teknik destek vermek.

Marmara Ajansı Toplantısı soruların çekilmesine müteakiben çekilen toplu fotoğrafın ardından son buldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.