Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yalova'daydı

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı ve Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo başkanlığındaki Kosova Ticaret Heyeti Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'nı (YTSO) ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yalova'daydı

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı Türk yatırımcıları Kosova'ya davet etti.

Kosova Ticaret Heyeti Bursa'daki temaslarının ardından Yalova'ya geldi. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı ve Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo başkanlığındaki yaklaşık 40 kişilik ticaret heyetini YTSO Başkan Yardımcısı Birol Önderoğlu, YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan'da kısa bir süreliğine odaya uğrayarak heyeti selamladı.

Burada söz alan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı sözlerine, "KOsova'nın yatırımlarınıza ihtiyacı var" sözleri ile başladı. Yatırımlar anlamında Türkiye'den destek beklediklerini yineleyen Bakan Yağcı, "Kosova'nın modern bir ülke olması, Türkiye ile zaten iyi olan siyasi ve sosyal ilişkileri kadar Ticari ilişkilerini de kuvvetlendirmesinden geçiyor. Biz Türk yatırımcıları Kosova'ya davet ediyoruz. Kosova AB ve ABD ile serbest ihracat anlaşması olan bunun yanı sıra AB üyesi olmayan ülkelere de açılan bir kapı durumunda ki bir ülke. Kosova'da bir çok devlet yatırımı da yine Türk firmaları eliyle yapılıyor" dedi.

Kosova heyetini Yalova'da ağırlamaktan büyük onur duyduklarını dile getiren YTSO Başkan Yardımcısı Birol Önderoğlu ise, "Bizde her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Kısa süre içerisinde Yalovalı ticaret adamlarından oluşan bir heyetle Kosova'yı ziyaret edecek ve oradaki ticaret imkanlarını yerinde inceleyeceğiz" dedi. Kosova Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo ise ülkesindeki imkanlarla ilgili YTSO üyelerini bilgilendirdi. Ustaibo, "Yalova'yı kendimize çok yakın hissediyoruz. Daha önceden de ziyaret ettiğimiz Yalova ile YÜSEM vasıtası ile ilişkilerimiz sürüyor. Çocuklarımız Yalova'da meslek sahibi oluyorlar. Şunu net söyleyebilirim ki Kosova hızla gelişen bir ülke. AB üyesi olmayan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Moldova gibi ülkelerin pazarlarına açılan bir kapı durumundayız. Aslında 2 milyon nüfuslu olan Kosova bu ülkelerin ticaret hacmi ile nüfusu çok yukarılara çıkan bir ülke. Türkiye ile Kosova arasında 199 milyon Euro'luk ihracat ve 7.5 milyon Euro'luk ithalat hacmi var. Bu ticaret hacmini daha da geliştirmek mümkün. Biz Türkiye'nin Kosova'da en büyük yatırımcı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Ardından YTSO Başkan Yardımcısı Birol Önderoğlu, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı ve Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo'ya ziyaretlerinin anısına birer plaket hediye etti. Kosova Heyeti ve YTSO üyeleri daha sonra hep birlikte yemek yiyerek sohbet ettiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.