Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Koçal, “Vopak Doğru Tercih Değil”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Meclis Toplantısı’na katılan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal kurulması hedeflenen Vopak’la ilgili yöneltilen sorulara net cevaplar verdi. Koçal, “Vopak’a karşıyım çünkü doğru tercih değil” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal YTSO Meclis Toplantısına katılarak oda üyelerine bilgiler verdi. Bu esnada kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Koçal, Vopak konusundaki görüşünün sorulması üzerine ise, Vopak’a karşı olduğunu dile getirdi.

Kurulacağı bölgenin jeolojik şartlarının bir kenara itilmesi durumnda bile bu yatırımın Yalova açısından hiçte akılcı olmayacağına vurgu yapan Koçal, “Vopak Yalova için doğru tecih değil. Yalova çok hızlı büyüyen bir il. Özellikle Körfez Geçişi Köprüsü’nün bitirilmesi ile birlikte çok büyük firmalar Yalova’da yatırım yapmak isteyecek. Bunların çoğu bu kentin yararına olacak yatırımlar olacak. Oysa Vopak ne şehre katacakları nede sağlayacağı istihdam açısından akılcı değil. Bizim Yalova olarak sınırsız yerimiz yok. Yatırımcıya ayırabileceğimiz kısıtlı sayıda yere sahip bir iliz. O nedenle bu yerleri şehrimiz için en rantabıl olacak şekilde kullanma zorunluluğumuz var. Gelen ilk yatırımın üzerine atlamak hiçte doğru bir yaklaşım değil. Buna birde bu tesisin kurulacağı bölgenin fay hattı üzerinde bulunması ve hakim rüzgarların şehre doğru esmasi gibi riskler eklendiğinde bu yatırıma sıcak bakmanın hiç tutar yanının kalmadığı net olarak ortaya çıkıyor” dedi.PAZAR YERİNİN KADERİ BAYRAM SONU NETLEŞECEK

Yalova Pazar yerinde yapılması planlanan ancak pazarcı esnafının tepkileri nedeniyle Kurban Bayramı sonrasında gerçekleştirilecek anket sonrasında kaderi belli olacak trilyonluk proje ile ilgilide açıklama yapan Koçal, “Bu proje 60-70 trilyonluk bir proje. İçinde katlı otopark ve sosyal mekanları bulunan en alt katında ise pazaryerinin yer aldığı bu proje Yalova açısından önemli. Bu projenin hayata geçirileceğinin belirtilmesinin ardından pazarcı esnafımız tepki gösterdi. Bizde gelen tepkiler doğrultusunda bu projeyle ilgili Kurban Bayramı sonrasında referandum niteliği taşıyan bir anket yapacağız. Yaklaşık bin pazarcı esnafı bu konuda kararını ortaya koyacak. Bizde kararımızı ortaya çıkacak bu anket sonuçlarına göre vereceğiz. Elbette ki pazarcı esnafının faydasına olan bu duruma pazarcılar sıcak bakmazsa bizimde elimizi taşın altına koymamız pekte mümkün olmaz. Pazaryeri önümüzdeki 10 yıla kadar zaten kendiliğinden kalkacak. O zamanda bu proje yapılmamış ise buna en çok da pazarcı esnafımız üzülecek. Aslında bu projeyi istemeyen buradaki durumdan rant sağlayan bir grup. Bu grup tüm pazarcı esnafının da aklını karıştırıyor” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.